Anasayfa » GÜNDEM » Özgür basın susturulamaz!

Özgür basın susturulamaz!

DİHA, Özgür Gündem Gazetesi, Etik Ajans, Gün Matbaası, Demokratik Modernite Dergisi’nin büro ve çalışanlarının evlerine düzenlenen baskınlarda gözaltına alınan gazeteci ve kurum yöneticileri İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde tutuluyor.
Gözaltındaki 20 gazeteci gözaltıları ve yapılan operasyonları protesto etmek için açlık grevine başladı. Özgür Gündem Gazetesi yazarı Yüksel Genç’in her iki ayağının kırık olduğu ve dün akşam hastaneye götürüldükten sonra tekrar emniyette getirildi.
DİHA’nın muhasebecisi Pervin Yerlikaya, Demokratik Modernite Dergisi’nin Van çalışanı Safiye Torman, eski Fırat Dağıtım çalışanı İrfan Bilgiç’in de gözaltında olduğu öğrenildi. Bugün ise, Azadiye Welat Gazetesi Yayın Yönetmeni Mehmet Emin Yıldırım, gazete bürosundan çıktıktan sonra, polis tarafından gözaltına alınarak Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Yeni bilgilere göre gözaltına alınan 42 kişinin isimleri şöyle:
Ramazan Pekgöz (DİHA editörü-Diyarbakır)
Mazlum Özdemir (DİHA muhabiri-Diyarbakır)
Fatma Koçak (DİHA Yazıişleri Müdürü-İstanbul)
Kenan Kırkaya (DİHA Ankara Temsilcisi-Ankara)
Sadık Topaloğlu (DİHA muhabiri-Urfa)
Semiha Alankuş (DİHA editörü-Diyarbakır)
Çağdaş Kaplan (DİHA muhabiri-İstanbul)
Ömer Çelik (DİHA muhabiri-İstanbul)
Evrim Kepenek (DİHA muhabiri-Van)
Güneş Ünsal (DİHA İngilizce Servisi-İstanbul)
Zuhal Tekiner (DİHA İmtiyaz Sahibi-İstanbul)
Zeynep Kuray (Birgün Gazetesi muhabiri)
Nahide Ermiş (Özgür Halk ve Demokratik Modernite Dergisi Yayın Kurulu Üyesi)
Davut Uçar (Etik Ajans Müdürü)
Hüseyin Deniz (Gazeteci)
İsmail Yıldız (İstanbul)
Sevinç Tuncelli (İzmir)
Dilek Demirel (İzmir)
Sibel Güler (Özgür Gündem eski çalışanı)
Çiğdem Aslan
Cihan Albay
Ülfiye Özcan
Hamza Sümeli (Gün Matbaası çalışanı)
Ertuş Bozkurt (Fırat Dağıtım çalışanı)
Şeref Sümeli (Fırat Dağıtımın eski çalışanı)
Çağdaş Ulus (Vatan Gazetesi muhabiri)
Mustafa Özer (AFP muhabiri)
Nevin Erdemir (Özgür Gündem Gazetesi çalışanı)
Eylem Sürmeli (eski Özgür Gündem çalışanı)
Nurettin Fırat (Özgür Gündem Gazetesi yazarı)
Ayşe Oyman (Özgür Gündem)
Yüksel Genç (Özgür Gündem)
Hatice Bozkurt (Özgür Gündem)
Murat Eroglu (DİHA eski çalışanı)
Çiğdem Aslan
Oktay Candemir (DİHA eski çalışanı)
Ziya Çiçekçi (Özgür Gündem Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazıişleri Müdürü)
Haydar Tekin (Fırat Dağıtım eski çalışanı)
Arzu Demir (Etkin Haber Ajansı Editörü)
Pervin Yerlikaya (DİHA)
Safiye Torman (Demokratik Modernite Dergisi Van çalışanı)
İrfan Bilgiç (Eski Fırat Dağıtım çalışanı)
Mehmet Emin Yıldırım (Azadiye Welat Gazetesi Yayın Yönetmeni ).

Diyarbakır
Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) ile DİHA çalışanları, DİHA ve Özgür Gündem Gazetesi’ne yönelik yapılan baskın ve gözaltıları protesto etmek amacıyla, Diyarbakır Ofis Caddesi’ndeki Özgür Gündem bürosunun bulunduğu Çeysa Plaza önünde basın açıklaması yaptılar.

Açıklamaya aralarında BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, BDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, GGC Başkanı Faruk Balıkçı ile kentte medya faaliyetini yürüten bütün basın işçileri, Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyeleri, sendika yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda kişi destek verdi. Özgür Gündem Gazetesi’nin “Susturamayacaksınız” ve Azadiya Welat Gazetesi’nin “Hun bêmınet” manşetli b günkü nüshası ile “DİHA, Welat, Özgür Gündem = Özgür Basın”, “AKP elini özgür basından çek” ve “Bu ateş sizi de yakar” yazılı dövizleri taşıyan kitle, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Özgür basın susturulamaz”,”DİHA’ya uzanan eller kırılsın” , “Destê xo ma sera weraden” sloganlarını attı. Bazı basın çalışanları ağızlarını bant ile kapatmışlardı.

DİHA Kürtçe Servis Editörü Mehmet Ali Ertaş, dün olduğu gibi bu günde doğruları tüm çıplaklığı ile yazmaya devam edeceklerini vurguladı. Kirli güçler ve karanlık emellerin boyundurluğu altına girmeyeceklerini, doğrulardan asla taviz vermeyeceklerini kaydetti. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti) Başkanı Faruk Balıkçı, “’90’lı yıllarda gazete bürolarına bombalamaların yapıldı, şimdi ise baskı ve gözaltılar yapılarak korku ve sindirme politikası izleniyor. Gazeteciler kendilerini ağır tehdit altında hissediyor. Meslektaşlarımız evlerinden ve işyerlerine baskınlar yapılarak gözaltına alınıyor. Çağdaş yerde ve ortamda yaşamak herkesin hakkıdır. Biz yapılan yanlıştan bir an önce dönülmesini ve TMY’nin 6 ve 7. maddelerinde yapılacak değişiklerle gözaltına alınan gazetecilerin bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.

DİHA Editörü Abdurrahman Gök ise, “Uzun bir süredir Türkiye’de muhalif kesimlere yönelik gözaltı ve tutuklama furyası başlatıldı. Halkın seçilmişleri ile başladı, ardından akademisyen, yazar ve avukatları kapsayan baskılar şimdi de özgür basın geleneğinden gelen kurumları içine aldı. Bu operasyonların hükümetten bağımsız yürütülmediğini artık sağır sultan bile biliyor. Hükümetin her açıklamasından sonra böylesi operasyonların gerçekleştiğini ve bunun öncesinden alt zeminini kendisine göbekten bağlı olan gazetelere polis fezlekeleri ve istihbarat bilgilerini sipariş ederek gerçekleştirdiğine bir kez daha tanık olduk. Psikolojik savaşı boşa çıkaran, AKP basınının yaptığı her haberin yalan olduğunu anında yayan ve doğru haberi kitlelere ulaştıran bir özgür basın var. Dolayısıyla özgür basının hedefe konulması da bir halkı yok etmeye giden psikolojik savaşta önündeki taşları temizlemekten geçer. Ama AKP de onun MİT’çi basını da bunu iyi bilsin alacakları her bir taşın yerine bir kaya çıkacak. Ve onlar bugüne kadar olduğu gibi her zaman sert kayaya çarpacak”. Baskınlar sırasında büroların kullanılamaz hale getirildiğini, tüm arşivlere el konularak belleklerinin silinmek istendiğini ifade eden Gök, “Ancak bunda da başarıya ulaşamayacaksınız. Çünkü şimdiden bize gelen destekler hem moralimizi en üst seviyede tutuyor, hem de gönüllülük temelinde bize haber geçeceğini bildiren her şehirden yurttaşlar, kirli yüzünüzü ve politikalarınızı deşifre etme konusunda daha fazla çaba sarf edecektir” dedi.

BDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan, “17 sene evvel Özgür Ülke gazetesine bomba atıldıktan sonra ordaydım. Şimdi gazeteciler gözaltına alınırken de buradayım. Düne kadar Diyarbakır sokaklarında gazete satan 13-14 yaşlarındaki çocukların beyinlerine kurşun sıkılıyordu. Bugün bu yöntemin gözaltına almaya dönüştü. Ama ben biz yine buradayız. Sayın Başbakan’a sesleniyorum, eğer sen de Tansu Çiller’in yanına gitmek istemiyorsan gel bu sorunları çözelim doğru düzgün bir demokrasi inşa edelim. Ama baskı asimilasyon uygulayacaksan biz yine burada olacağız. Ama siz o koltukta olmayacaksınız bizden söylemesi” dedi.

“Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Özgür basın susturulamaz” sloganları eşliğinde sona eren açıklamanın ardından, açıklamayı takip eden bütün basın mensupları kullandıkları kamera ve fotoğraf makinelerini havaya kaldırarak sembolik protesto eylemini gerçekleştirdi.

İstanbul
İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin talimatıyla Dicle Haber Ajansı (DİHA) bürolarına, Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazeteleri, Demokratik Modernite Dergisi bürolarına dün yapılan baskınlarda gözaltına alınan 40 kişinin tutulduğu İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde gazeteciler tarafından protesto eylemi yapıldı. Gazetecilerin gözaltına alınması, 21 Aralık grevinin de öne çıkan gündemlerindendi. Grev ve yürüyüş sırasında, baskın ve gözaltılar protesto edilirken, gözaltındaki gazetecilerin serbest bırakılması istendi. Yürüyüş sırasında, basın işçileri fotoğraf makineleri ve kameralarını yere bırakarak, gözaltıları protesto eylemi gerçekleştirdiler.

Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu üyeleri gözaltına alınan meslektaşları için, Emniyet Müdürlüğü önünde “Özgür Basın için nöbetteyiz” pankartı açtı. Eyleme, gözaltına alınan basın emekçilerine destek için BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Asiye Kolçak da geldi.

“Özgür basın susturulamaz”, “Susmadık susmayacağız” ve “Tutuklamalarla özgür basını susturamazsınız” sloganlarının atıldığı eylemde açıklama yapan Mücadele Birliği Dergisi çalışanı Serpil Ünal, dün gazete binalarını bombalayan ve gazetecileri öldüren devletin, bugün de ajansları, matbaaları basarak Kürt halkının özgürlük mücadelesinin ve emekçilerin sesi olan basını susturmaya çalıştığını söyledi. Ünal, “KCK operasyonları adı altında yaratılmak istenen karanlığı dağıtmak isteyenleri Dicle Haber Ajansı muhabiri, Özgür Gündem Gazetesi editörü olmaya davet ediyoruz” dedi. Meslektaşlarının bir an önce serbest bırakılması gerektiğini belirten Ünal, meslektaşları gözaltında kaldığı süre zarfında bugün saat 18.00 ve yarın 09.00 ile 18.00 arası Emniyet Müdürlüğü önünde “Özgür basın için nöbetteyiz” eylemi başlattıklarını duyurdu. Eylemde, özgür bir ülke isteyen herkesin gazetecilerinin adliyeye çıkarıldıkları günde İstanbul Adliyesi’ne gelmelerine yönelik çağrı yapıldı.

Basın kurumları yarın saat 14.30’da Özgür Gündem Gazetesi’ni ziyaret edecekler.

Ankara
Çağdaş Gazeteciler Derneği ile Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara şubesi, gazetecilerin İstanbul, Van, Diyarbakır, Ankara, Adana ve İzmir’de gözaltına alınmasını Yüksel Caddesi’nde protesto etti. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekilleri Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü, İdris Baluken, İbrahim Binici ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Musa Çam ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Başkanı Lami Özgen de protestoya katılanlar arasındaydı.

Basın açıklamasını Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay okudu:
“Üzüldüğümüz nokta şudur ki, siyasetçiler arasında ‘yandaş, candaş, yoldaş’ diye sınıflandırılan basın, kendisi, mesleği, meslektaşları ve emek hakları konusunda ‘türdeş’ haline gelmiştir. Tutuklu gazetecilerin sayısını bile doğru yazabilmekten aciz hale getirilen basın, kadrolarını iktidar ilişkilerinden faydalanabilecek isimlerden oluşturmayı gazetecilik esaslarının önüne koyabilmektedir.Mesleklerini ve meslektaşlarını her ne pahasına olursa olsun savunacak olan bizler, zulme karşı direnişin, karanlığa karşı aydınlığın, ezenlere karşı ezilenlerin sesi olmaya devam edeceğiz.”

Eylem “Özgür basın susturulamaz”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarıyla son buldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*