Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ostim’de Patlama

Ostim’de Patlama

Ankara Ostim’de bulunan Özpetek Sitesin’de gaz dolumu sırasında bir patlama yaşandı. Patlamada ilk belirlemelere göre 20 işçi yaralandı. Ostim Patronların kar hırsı yüzünden bu güne kadar irili ufaklı onlarca patlamanın ve büyük kayıpların yaşandığı bir işçi cinayeti havzasıdır.

Patlamanın şiddetinin Batıkentten hissedildiği gelen bilgiler arasında Ostim İşçi Sağlığı Meclisi’de patlama bölgesinde.

Aynı yerde 2011’de 9 saat arayla yaşanan 2 tüp patlamasında 20 kişi hayatını kaybetmiş, 42 kişi de yaralanmıştı. Patlama bölgesine çok sayıda itfaye ve ambulans geldi.

Patlamaya yerine ulaşan Ostim İşçi Sağlığı Meclisi üyelerinin patlama yerinden aktarımları şöyle; “9 işçi arkadaşımız yaralı. Aralarından birisinin durumu ciddi. Yaralanmalar patlamadan değil sızan gazdan zehirlenme şeklinde. Gaz borusunun kopması sonucu sızan gaz işyerinde çalışan işöilerin yanı sıra yan atolyediki işçileri ve orada bulunan hurdacı ve işçi yakınlarınıda etkilemiş. Patlamada işçiler can derdindeyken patron ise her zamanki gibi mal derdine düşmüş duurmda. işçileri siparişleri nasıl yetiştireceğiz diye azarladığına şahit olduk. Patlama bölgesinde ambulans ve itfaiye çekildi.

İşçi sağlığı ve güvenliğinin boyutlarını bir kez daha kötü bir şekilde yaşamış olduk. Tek teselli ölen işçinin olmaması ama bu zihniyet sürdükçe maalesef ölümlü haberlerin gelmeside gecikmeyecektir. İşçi cinayetlerinin önüne geçmek için tek yol örgütlenmek ve bizlerin işyerlerini denetlemesidir.

 

 

1526799_10203997761735607_6087582682713974072_n

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*