Anasayfa » BASINDAN » Ostim’de oturma eylemi

Ostim’de oturma eylemi

Cumhuriyet Gazetesi, Ankara Kent eki, 10 Eylül 2012

Orhan Karakoç, Ostim’de çalıştığı fabrikadan sebep gösterilmeksizin işten çıkarıldı. İşten çıkarılmayı kabul etmeyen Karakoç, yaptığı basın açıklamasının ardından 5 gün sürecek oturma eylemine başladı. 7 aydır Ostim Taşgök Galvaniz’de ağır çalışma koşullarına karşın işine devam eden Karakoç, kötü çalışma koşullarına direnç gösterdiği için işten çıkarıldığını savundu. Çalışma koşullarının çok ağır ve sağlıksız olduğunu anlatan 24 yaşındaki Karakoç yaptığı basın açıklamasında, “Yaklaşık 7 aydır asit dumanının ve kimyasal maddelerin zehrini soluyarak Taşgök Galvaniz’de işten çıkarıldım. Sebep ise patronun keyfi uygulamalarına, sağlıksız ve kölece çalışma koşullarına karşı gelmem” dedi.

‘Zehir soluyoruz’

Sadece işten çıkarılışını değil, çalışma koşullarını da protesto eden Karakoç, fabrikada çalışan diğer işçi arkadaşlarından da destek aldığını belirtti. Galvaniz işinin zaten çok zor olduğunu ve ancak güvenli ve sağlıklı koşullarda yapılması gerektiğini ifade eden Karakoç, fabrikada havalandırma olmadığı için zehirli dumana maruz kaldıklarını söyledi. Galveniz ocağı zemine sıfır olduğu ve korumalık bulunmadığı için düşme riskinin çok yüksek olduğunu kaydeden Karakoç, ‘Bu iş yerinde her gün zehir soluyoruz’ dedi.

‘Vücudumuz yaralarla kaplı’

Karakoç, çalışma esnasında elbiselerinin sürekli aside maruz kalarak eridiğini, asitli elbiselerin ise vucutlarında yaralara neden olduğunu belirtti. Asitli havayı soludukları için ciğerlerinin de tahrip olduğunu belirten Karakoç, işverenlerin maske, iş kıyafeti ve koruyucu malzeme temin etmediğini, bu isteklerinin sert biçimde geri çevrildiğini ifade etti. Karakoç, “Galvaniz metalin ömrünü uzatırken, biz işçilerin ömrünü çürütüyor. Hele böylesi küçük ve sağlıksız atelyelerde aldığımız her soluk bizi ölüme götürüyor” dedi. İş koşullarının değişmesi gerektiğini dile getiren Karakoç, “Biz galvaniz işçileri gibi meslek hastalıklarına yakalanarak solunum cihazlarına bağlı şekilde yavaş yavaş ölmek istemiyoruz” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*