Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Ostim’de direnişin basıncı ile Ostim İdaresi Taşgök Galvaniz’de göstermelik bir denetim yapıyor…

Ostim’de direnişin basıncı ile Ostim İdaresi Taşgök Galvaniz’de göstermelik bir denetim yapıyor…

Taşgök Galvaniz’de işten atılmaya ve kölece çalışma koşullarına karşı direniş başlatan Ostim galvaniz işçisi Orhan Karakoç’un fabrika önündeki direniş yeri, direnişinin birinci gününde, gün boyu civar fabrikalardan gelen işçilerin uğrak yeri oldu. Ostim işçileri direnişi haklı bulduklarını söylediler. Kendi işyerlerinde çalışma koşullarının aynı olduğunu anlattılar, ses çıkarılmadığı sürece koşulların değişmeyeceğini, direnişi desteklediklerini söylediler.

Sabah işyerine gelen Taşgök Galvaniz’de çalışan işçiler de, direniş yerine uğradıktan sonra mesaiye başlıyorlar.

Direnişin ilk günü direnişçi işçi Orhan Karakoç’u görüşmeye çağıran Taşgök Galvaniz patronu, direnişin işçilerden gördüğü ilgiden rahatsız olarak direnişçi işçiyi ayaküstü görüşmeye çağırdı. Direnişçi işçinin, keyfi biçimde işten çıkartıldığını ve işe dönmek istediğini belirtmesi üzerine, patronun “diyelim ki seni işe aldım, 2 ay sonra yasal bir biçimi bulup işten yine çıkarırım” dediği öğrenildi. Direnişçi işçinin patrona yanıtı da, “ben de o zaman yine fabrikanın önündeki direnişime devam ederim. 3 vardiya olan çalışma sistemini 2 vardiya günde 12 saat çalışmaya çıkarmışsın, bu vardiya sistemini zaten kabul etmiyorum.” oldu.

Bugün patron, fabrikalar sokağından geçen işçilerin görmesini engelleyecek biçimde direniş yerinin önüne kendi arabasını ve fabrikanın kamyonunu çekti. Orhan Karakoç da direniş yerini fabrikaya dönülen ana cadde üzerinde daha görünür bir noktaya taşıdı.

Atölyede çalışmaya devam eden işçiler de, vardiyanın 12 saate çıkartılmasından rahatsızlar. Zaten işçi sağlığı ve güvenliği için yıkıcı olan, işkence gibi çalışma koşullarıyla birlikte, işgününün 8 saatten 12 saate çıkartılması, içerde de işçiler arasında hoşnutsuzluğun artmasına neden oldu.

Son dakika: Ostim İdaresi ve Denetim kurumu Taşgök Galvaniz’de göstermelik bir denetim yapıyor…

Bu haberi yayınlama aşamasında, son aldığımız bilgiye göre, Ostim Organize Sanayi Bölgesi İdaresi ve Çevre Denetleme kurumu, işyerinde bir denetim yapmaya geldi. Üretimin denetim sırasında durduğu ve galvaniz ocağına malzeme dalışı yapılmadığı (dalış sırasında yoğun zehirli duman çıkmaktadır) öğrenildi.

Galvaniz işçisinin Ostim’deki galvaniz işyerlerindeki insanlık dışı zehirli çalışma koşullarını direnişle teşhir etmesi, bunun basına ve kamuoyuna yansımaya başlaması, Ostim İdaresi’nde de telaşa yol açmış görünüyor.

Nitekim, galvaniz işçisinin direnişine başlarken yaptığı basın açıklaması sırasında, gelen resmi ve sivil polis ekipleri de işyerine girmişler, dalış sırasında çıkan zehirli duman içinde duramayıp orada çalışan işçilere “burada çalışılır mı yav” diyerek hemen kendilerini dışarı atmışlardı. Çevre işyerlerinde yaptıkları soruşturmada da diğer esnafın da galvaniz atelyelerinden çıkan zehirli dumandan rahatsız ve şikayetçi olduğunu belirtmişlerdi.

Tabii ki polis ve Ostim İdaresinin bu telaşı işçileri düşündükleri için değil, direnişle birlikte Ostim ve galvaniz atelyelerindeki insanlık dışı çalışma koşullarının teşhir olması ve kamuoyuna yansıyarak işçi ve kamuoyu tepkilerinin büyüyeceği korkusundandır. Kaldı ki, bugüne kadar yapılan göstermelik denetimlerde, galvaniz patronlarına herhangi bir yaptırım uygulanmamıştır.

Gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*