Anasayfa » DÜNYA » Ortadoğu kaynıyor: İran’dan sonra Tunus’ta da kitlesel sokak isyanları!…

Ortadoğu kaynıyor: İran’dan sonra Tunus’ta da kitlesel sokak isyanları!…

Ortadoğu’da sokak isyanları yeniden yayılma eğilimi gösteriyor. Güney Kürdistan ve İran’dan sonra Tunus da kitlesel sokak gösterileri ile çalkalanmaya başladı.

Tunus’ta sokak gösterilerini ateşleyen, hükümetin sosyal yardımları kısıp başta petrol olmak üzere yeni zam ve vergiler dalgasına yol veren İMF’li bütçe düzenlemeleri oldu.

Tunus’un 20 kentine yayılan sokak gösterilerinde, işçi, işsiz, kent yoksulu, kadın ve genç ağırlıklı göstericiler, sokaklara barikatlar kurdu, lastikler yaktı, banka, mağaza, dükkanları tahrip etti ve yağmaladı. Başkent Tunus’ta Fransa merkezli Carrefour mağazası da yağmalandı ve ateşe verildi. Göstericilerin bazı karakolları da işgal etmeye çalıştığı, polis saldırılarında en az bir eylemcinin öldüğü belirtiliyor.

En büyük kitlesel yürüyüş başkent Tunus’un Arap Baharı isyanlarında simgeleşmiş, daha sonra gösterilerin yasaklandığı ana caddesi ve meydanı Habib Burgiba’da oldu.

Kassarin bölgesinde ise gösteriler isyan ve ayaklanmaya dönüştü, bazı kamu binaları ve karakollar göstericiler tarafından işgal edildi. Bu bölgede hükümet isyanı bastırmak için orduya müdahale emri verdi.

Tunus’ta sol ve demokrat bazı örgüt, parti ve sendikaların oluşturduğu Halk Cephesi platformu, “Sokakta kalacağız ve protestoları tırmandıracağız, ta ki bu gayri adil mali yasa geri çekilene dek” açıklaması yaptı ve bütün sol muhalif parti ve sendikaların gösterilerde birlikte koordineli hareket ettiğini duyurdu.

Tunus’ta Bouzizi’nin kendini bir isyan meşalesine dönüştürmesiyle 2010-11 de başlayan sokak isyanları aslında hiçbir zaman bitmemişti. 2011-13 dönemindeki sokak isyanları dalgası, hükümete geçen Annehda’ya karşı tekrar canlanmış, İslamcıları hükümetten defettikten sonra, 2016 Ocak ayında yoksulluğa karşı, 2017 Mayıs ayında ise ülkenin güneyindeki petrol bölgelerinde petrol gelirlerinden sosyal yardım ve istihdama pay ayrılması için isyanlar izlemişti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*