Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Orion battı: 22 bin işsiz

Orion battı: 22 bin işsiz

Orion Holding battı, 4 aydır ücretlerini de alamamış olan 22 bin işçi işsiz kaldı. İşçiler ortadan kaybolan şirket patronu ve yöneticilerini de bulamıyor.

Orion Holding, özel güvenlik, temizlik, yemek, servis, turizm şirketlerini bünyesinde toplamış, Balkanlar, Kafkasya ve Ortadoğu’da yatırımları olan, 500 milyon dolar cirolu, her gün çeşitli şirketlerdeki çalışan 100 bin kişiye yemek servis eden büyük bir sermaye grubu. Bulunduğu sektörlerde, tekelci rekabet için işçilere aylarca ücret ödemeyip fiyat kırarak piyasasını durmaksızın büyütüyordu. Borçlarını ödeyemez hale geldi, iflas erteleme istedi.

22 bin işçi şimdi işsiz. Ödenmeyen ücretlerini, yatırılmayan sigortalarını soracakları muhatap bile bulamıyorlar.

İşçiler şöyle dert yanıyorlar:

– Yasal olmayan bir şekilde ilk ay maaşımı elden aldım ve diğer 3 aylık maaşım içerde. Sigortalarımız aldığımız net maaştan değil asgari ücretten yattı. Her çalışan madur durumda ramazan ayında insanlar şikayet için İK departmanını arıyorlardı ve ‘ekmek almaya paramız yok’ diye.

– Orion Holding firmasında yaklaşık yedi yıldır görev yaptım. Şirket battı diyip apar topar bizi işten çıkarttılar. 4 aylık maaşım ve diğer tüm haklarım hiçe sayıldı.

– 4 aydır ne maaş alabildim nede tazminatımı. Haberimiz olmadan bizi çıkardılar. Şirketi gizliden taşıdılar tüm çalışanlar ortada kaldık. Nereye taşındıkları bilinmiyor. Kimse telefonlara cevap vermiyor. Paralarımızın emeklerimizin üstüne konup kaçtılar çok magdur olduk. Çogumuzun evine haciz geldi.

– Temmuz  sonunda işten çıkartıldığımda ne 4 aydır alamadığım maaşımı ne de 3.5 yılımın tazminatını izin paramı alabildim. Ne avukata verecek ne de mahkeme açacak param var.

Bir yorum

  1. http://arsiv.sabah.com.tr/2002/01/07/g08.html

    bu siteyi ziyaret edin
    yalçın karamanın kim olduğünü ögrenin…..
    adam damat feridin sarayını soydu hesap soron yok

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*