Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Onur Hamzaoğlu tahliye edildi

Onur Hamzaoğlu tahliye edildi

Dilovası’nda işçi ve halk sağlığı çalışmaları ve mücadelesiyle tanınan Onur Hamzaoğlu, HDK eşsözcüsü olarak Afrin savaş ve işgaline karşı basın açıklaması yaptığı gerekçesiyle 11 kişiyle birlikte tutuklanmış ve 5.5 ay tutuklu kalmıştı.

Hamzaoğlu ilk duruşma tahliye edildi.

Onur Hamzaoğlu savunmasında şunları söyledi:

”Devletin ‘doğru’ kabul ettiği hakikatle uyuşmadığı için üç defa devletle ters düştüm. İlki Dilovası’nda, ikincisi sokağa çıkma yasaklarında, üçüncüsü ise Afrin’deydi.”

”İktidarın konjonktürel olarak ‘işgal’ gibi kavramları kullanmayı suç sayması hakikati değiştirmez, hak talep edenlerin sorumluluklarından kaçmalarına gerekçe olamaz.”

”Kanaatler delil olarak sunulmamalı. Yeterli şüphe delile dayandırılmalı, kararlar da en az yasalar kadar akla ve toplum vicdanına uygun olmalı.”

”Bu davanın iddianamesinde tüm bunlar yapılarak eleştirel bakış, sorgulama, bilimsel bilgi ve hakikat suç haline getirilmek istenmiştir.”

”Annem yaşamını kaybetti, ona son bir defa teşekkür edemedim. Gözaltına alınmam sonrasında üzüntü ve strese bağlı olduğunu bildiğimiz bir hastalık başladı ve tüm sağlığı bozuldu. Tutukluluğu cezaya dönüştürdüler benim için. ‘Suç’ aleti ise 322 kelime, 22 satır ve 7 paragraftan oluşuyor.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*