Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Onun bir adı vardı: Jyoti Singh Pandey

Onun bir adı vardı: Jyoti Singh Pandey

Hindistan’da erkek arkadaşı ile birlikte bindiği otobüste tecavüz edilip ağır şekilde dövüldükten sonra geçtiğimiz hafta sonu Singapur’daki bir hastanede yaşamını yitiren 24 yaşındaki genç öğrenci kadının babası, kızının gizli tutulan adını açıkladı. Baba, İngiliz gazetesi Sunday People’a “Dünyanın onun adını öğrenmesini istiyoruz” diyerek genç kadının diğer cinsel suç kurbanlarına ilham vermesini istediklerini söyledi ve kızının adını duyurdu: Jyoti Singh Pandey.

Ülkenin en geri bölgelerinde yaşayan yoksul bir aileden gelen tıp öğrencisi Jyoti’nin babası, “Kızım yanlış bir şey yapmadı, kendisini savunurken öldü” dedi. “Onunla gurur duyuyorum. Onun adını açıklamak bu saldırılara maruz kalan başka kadınlara cesaret verecek. Kızımdan güç alacaklar.”

Hindistan yasalarına göre, cinsel suç kurbanlarını koruma adı altında isimleri gizleniyor. İsim gizleme uygulaması, ölümden sonra da geçerli. Jyoti ile birlikte saldırıya uğrayan erkek arkadaşının ismi de gizleniyor. Genç öğrenci, Zee News kanalında yer alan röportajında saldırıyı anlatırken ismi verilmediği halde yüzü gösterildiğinden polis soruşturma başlattı.

Jyoti’nin bindiği otobüste toplu tecavüze uğradıktan sonra feci şekilde dövülmesi Hindistan’da nefretle karşılanmış ve bakanlar dahil tecavüz suçlarının ağır şekilde cezalandırılması için açıklamalar yapılmak zorunda kalınmıştı. Hindistan, kadınlara karşı tutum açısından en kötü G20 ülkesi olarak sınıflandırılmış durumda. Hindistan’da hükümet partisi başkanı, avam kamarası sözcüsü, üç önemli bakan ve çok sayıda kapitalist ve sporcu vd. kadın. Ayrıca artan sayıda genç kadın da üretimde yer alıyor.

Fakat: Kadınlara yönelik suçlar da hızla artıyor!

2011′de rapor edilen 24 bin olay içerisinde tecavüz önceki yıla göre yüzde 9,2 arttı. Kurbanların yarısından fazlası 18-30 yaşları arasındaydı. Daha da ağırı, polis kayıtlarına göre vakaların yüzde 94′ünde tecavüzcüler kurbanlar tarafından tanınan kişilerdi. Komşular, ebeveynler ve diğer akrabalardı bunlar. Ülkedeki tecavüz olaylarının yüzde 17′den fazlası ise Delhi’de gerçekleşti. Yine 2011′de kaçırma olaylarının yüzde 20′si kadınlara yönelikti. Kadın ticareti ise yüzde 122 oranında attı.
Şaşırmayın: Son 5 yılda Hindistan’da seçimlere katılan 27 milletvekili adayı tecavüzden ceza almıştı. Bunlardan altısı yasama organı parlamentoya milletvekili olarak seçilmişti. Jyoti Singh Pandey, dünyanın en büyük ikiyüzlülüğünün, kapitalist toplumun (ve bireylerinin) kendi yarısına, kadınlara karşı saldırıda ifadesini bulan çürümüşlüğünün ifadesi olan bu ortamda ölüme “isimsiz” gitti.
İsimsiz kalmadı, kalmayacak. Jyoti’nin yoksul bir köylü ailesinin kızı, genç bir tıp öğrencisi, bir emekçi kadın olarak uğradığı saldırıya duyduğumuz nefret, adıyla birlikte yaşayacak. Kadına yönelik her şiddette, her saldırıda, “ana avrat” edilen o sefil küfürlerde karşınıza “Onun, onların bir adı var! Biriktirdiğiniz, vücutlarınızdan, ruhlarınızdan, dilinizden taşan bu irine ise yeni bir yaşamda yer yok” haykırışı çıkacak!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*