Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Onlarda bu iştah varken… (7)

Onlarda bu iştah varken… (7)

Onlarda bu iştah varken…

Gelsin kriz, yeniden yapılanma; hepbirlikte, hava işçisine saldırma….

Lufthansa, Avrupa’nın en büyüğü. 2008’da 70 milyon yolcu, 600 milyon Euro kar!

Lufthansa, bir yandan, Lufthansa Italia, International Airlines (İsviçre), JetBlue (ABD), BMI (İngiltere), Brussels, Germanwings vb.yi yutarken; bir yandan da, üç dev emperyalist hava kartelinden (Star Alliance, Oneworld, Skyteam), üyeleri arasında, United, Air Canada, ANA, Asiana, Austrian, BMI, LOT, SAS, Singapore, South African, Span air, Swiss, TAP, Portugal, THAI, US Airways’in bulunduğu, THY’nin de ölümüne bir büyümeyle kapağı attığı Star Alliance’nin başını çekiyor.

Havada korkunç bir rekabet, elbet kriz var!

Lufthansa, krizin içinden yeniden yapılanarak, maliyetleri yüzde 40 düşürmeyi hedeflediğini ilan etti. Bunu, bazı uçuşları ve personeli, iş planları, çalışma ve ücret koşulları kendisininkinden çok daha çukur olan Lufthansa Italia’ya kaydırarak ve yuttuğu şirketlerde çok daha düşük ücretlerle, güvencesiz olarak sömürülen pilotları çalıştırarak yapmaya kalktı.

Kıyamet koptu!

Vereinigung Cockpit/Pilot Sendikası’nda örgütlü 4 bin 500 Lufthansa pilotu, bunun çalışma koşullarını çok ağırlaştıracak, ücretlerini düşürecek ve işgüvencelerini kaldıracak bir saldırı olduğunu görüp; işgüvencelerinin korunması, çalışma ve dinlenme saatlerinin iyileştirilmesi, ücretlerinin arttırılması, farklı havayollarından transfer edilecek pilotların Almanya’daki çalışma koşullarında çalıştırılması talepleriyle, 22 Şubat 2010’da greve çıktılar.

Grevin daha ilk günü, Lufthansa, 3 bin uçuşu iptal etmek zorunda kaldı; 10 binlerce yolcu yerde kaldı; 35 milyon Euro zarar!

Federal Ulaştırma Bakanı Peter Ramsauer, pilotlara çağrı üstüne çağrı yaparak, Lufthansa yönetimi ile uzlaşma sağlanması için bizzat arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu; grevin tüm havacılığı zarara sokup, ekonomiyi olumsuz etkileyeceğini, ağladı. Lufthansa tekeli, pilotlar sendikası ile yeniden görüşmelere başlatmak istediğini; 4 bin pilota 2 yıllık işgüvencesi sunmaya hazır olduğunu, belirtti. İş mahkemesine başvurarak, pilotların taleplerine göre grevin “fazla abartılı” olduğunu, ağladı.

İşte böyle olur bizim grevimiz!

Sendika, 4 günlük olarak planlanan grevi, ilk günden sonra durdurarak, yeniden görüşmelere başlamak üzere erteledi…Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*