Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ölüm oruçları resim sergisine taşındı: “Nefes”

Ölüm oruçları resim sergisine taşındı: “Nefes”

Ressam Burhan Yıldırım‘ın ölüm oruçlarını konu edinen resim sergisi “Nefes” bugün açılıyor.

Serginin basın bülteninden:

Burhan Yıldırım’ın son çalışmalarından oluşan “Nefes” isimli sergi Karşı Sanat Çalışmaları’nın İstiklal caddesindeki galerisinde açılıyor. 29 şubat Çarşamba günü saat 18.00-20.00’de açılacak olan 26. kişisel sergisi ile Burhan Yıldırım izleyicileriyle yeniden buluşuyor.

“Nefes” isimli sergi tuval üzerine akrilik ……. resimden oluşuyor. Burhan Yıldırım bu sergisinde Goya ve Gericault’nun izlerini sürüyor. Sanatçı ölüm, şiddet, acı, direnç… gibi yaşamsal izleri; adalet düşüncesinden sapmadan sorguluyor. Ressam tematik olarak seçtiği “ölüm oruçları”ndan hareketle “varoluş ve yokoluş” üzerine bir düşüncenin plastiğini oluşturmaya çalışıyor.

Bu düşüncenin plastiğini oluşturmayı hedefleyen Yıldırım’ın resminde figür gelenekten kopup parçalanır ve trajik bir görselliğe dönüşür. İlk adımlarda figürün varlığını kısmen koruyan ve bir anlamda atmosfere gömen ressam; sonraki adımlarda atmosferi koruyup insanı başkalaştırır.

Sanatçının riske açık olup, spontane bir yöntemle gelişen plastik tavrı; giderek rengin albenisinden uzaklaşıp (özellikle son çalışmalarında) kötü yada savruk boyama gibi gözüken ama aslında güzel olanla bağlantısını koparan tuval yüzeyleriyle karşımıza çıkıyor.

Sergisindeki yapıtlarda siyah, sarı ve kırmızıyı önceleyen sanatçı ölümün renklerine ulaşmaya çalışmaktadır.

Sanatçının NEFES adlı konsept sergisi ölümü, yaşamı, zamansız ve mekansız yok oluşları farklı farklı insanlık hallerinden yola çıkarak sorguluyor. Yaşamın ve ölümün aynı “nefes”te buluştuğu NEFES sanatseverleri ölümün kıyısında bir yolculuğa davet ediyor.

29 Şubat Çarsamba 2012 – 14 Mart Çarşamba 2012
Karşı Sanat Çalışmaları, Açılış: 29 Şubat 2012 Saat: 18.00-20.00
Gazeteci Erol Dernek Sokak, No 11/4 Hanif Han, 34420 Beyoğlu/İstanbul
Tel : +90 (212) 245 71 53 – 54 E-Posta : info@karsi.com
Pazar günleri dışında, hergün 11:00 – 19:00 saatleri arasında açıktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*