Anasayfa » GENÇLİK » Okullar fabrikalaşıyor, çocuk işçi ordusu büyüyor!

Okullar fabrikalaşıyor, çocuk işçi ordusu büyüyor!

Milli Eğitim Bakanlığı, bu yılın ilk altı ayında, mesleki ve teknik Anadolu liseleri ve mesleki eğitim merkezlerinde çocuk işçi-öğrencilere yaptırılan üretimden 128 milyon liralık kazanç elde edildiğini açıkladı.

Bu, yalnızca pilot uygulamalar çerçevesinde, fabrika-atelyeye dönüştürülen meslek liselerinde çocuk işçi-öğrencilere yaptırılan üretimden elde edilen ciro.

Bu rakam, meslek lisesi 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin stajiyerlik adı altında haftanın 3 günü işletmelerde, asgari ücretin 4’te birine sömürülmesini kapsamıyor.

Bir çok işletme, çalıştırdığı stajiyer öğrencilere bu rakamı bile ödemiyor. Örneğin Karayolları Genel Müdürlüğü, bu yıl ödenek yokluğu gerekçesiyle, çalıştıracağı stajiyer öğrencilere ücret ödemeyeceğini, ailelerinin izin verdiği durumda, öğrencilerin “eğitimlerine”, yani ücretsiz çalıştırmaya devam edeceğini bildirdi.

Aralık 2016’da yapılan bir düzenlemeyle, çıraklık eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alınarak orta öğretim kurumu kapsamında yeniden tanımlanmış, “mesleki eğitim merkezi” adı altında, orta öğretim öğrencilerine zorunlu ucuz işçilik dayatılmıştı. 27 Haziran 2019’da yapılan ek bir düzenlemeyle ise, Organize Sanayi Bölgesi yönetim ve patronlarına, “özel mesleki eğitim merkezi” açma hakkı, yani asgari ücretin 4’te birine çocuk işçi çalıştırma hakkı verildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*