Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Öğretmenler de bıçaklamaya ve dövülmeye karşı eylemde

Öğretmenler de bıçaklamaya ve dövülmeye karşı eylemde

Gaziantep’te Dr. Ersin Arslan’ın bıçaklanarak öldürülmesine karşı büyük sağlıkçı eylemi, öğretmenleri de artan saldırı ve şiddete karşı harekete geçirdi.

Son 1 hafta içinde yaşanan, servis şoförlerinin öğretmen dövmesi, öğrencinin kendisini derse almayan öğretmeni kalbinden bıçaklaması, baba ve oğlunun öğretmenin kolunu kırması, liseli öğrencilerinin öğretmeni darp etmesi gibi saldırılardan sonra son olarak İstanbul Esenyurt’taki Kıraç Lisesi’nde edebiyat öğretmeni Narife Çekcen’in öğrencisi tarafından bıçaklı saldırıya uğraması bardağı taşırdı.

Eğitim-Sen, Eğitim Bir-Sen ve Türk Eğitim Sen Esenyurt’ta ortak kitlesel bir öğretmen eylemi yaptı. Kıraç Lisesi önünde yapılan açıklamada, “öğretmenler derse miğfer ve çelik yelekle mi girsin?” diye soruldu ve saldırılara karşı yalnız güvenlikle sınırlı olmayan, asıl bunun toplumsal koşullarını kaldırılan önlemler alınması istendi.

Açıklamanın ardından yüzlerce öğretmen Kıraç Lisesinden, bıçaklananan Narife öğretmenin tedavi gördüğü Esenyurt Devlet hastanesine kadar 2 kmlik alkışlı sloganlı bir yürüyüş yaptılar. Yürüyüş boyunca, “Mobinge hayır, şiddete son”, “Okullarda şiddet istemiyoruz” sloganları atıldı. Hastane önünde sendika temsilcileri kısa birer konuşma yaptı.

Sendikalar, öğretmenlere artan saldırılara karşı, 30 Nisan’da her ilde bir merkezi lise önünde işbırakıp toplanarak eylem yapma kararı aldıklarını da açıkladılar.

Eğitim-Sen genel merkezi de saldırılar üzerine bir açıklama yaptı:

Daha önce, Gaziantep’te bir doktorun ölümüne neden olan, Kütahya’da bir öğretmenimizin yaralanmasına neden olan şiddet, bu defa da İstanbul Esenyurt’ta, Kıraç Lisesi’nde karşımıza çıktı. Tasdikname alan öğrencisinin bıçaklı saldırısına uğrayan Narife Çekcek, uğradığı saldırı sonrasında yoğun bakım servisine alındı. Dün yaşanan bu üzücü olay, AKP’nin kamu yararına hizmet üreten emekçilerin yaşam hakkını korumak için hiçbir adım atmamasıyla daha vahim bir hal almıştır.

Daha önce ifade ettiğimiz üzere bu şiddetin arkasında güvenlik zafiyeti değil; AKP’nin emekçileri yoksullaştıran, güvencesizleştiren ve hizmet üretiminin tüm sorumluluğunu emekçilere yükleyen politikaları bulunmaktadır. Kısaca öğrenciyi müşterileştiren; öğretmeni de müşterilerin beklenti ve isteklerini karşılamak zorunda olan bir köle haline getiren politikalar hastane ya da okul fark etmeden her yerde şiddeti üretmektedir.

Yaşanan bu şiddetin önlenebilmesi, söz konusu politikaların değişmesinden, emekçileri hedef haline getiren politikalara ve açıklamalara son verilmesinden geçmektedir. Çözüm daha fazla güvenlik ve ağır cezalandırma politikalarında değildir. Çözüm, emekçilerin daha fazla örgütlenerek kendi işyerlerini, yaşam alanlarını dönüştürebilecek güce sahip olmalarından ve müşteri ilişkisinden ziyade öğretmen ile öğrenci ilişkisinin demokratik bir şekilde yeniden kurulmasından geçmektedir. Unutulmamalıdır ki, emekçilerin sindirildiği, iş güvencelerinin elinden alındığı, “müşteri memnuniyeti”nin adeta kutsandığı bir ülkede bu tür üzücü olayların önüne geçmek mümkün değildir.

Eğitim Sen olarak emekçilere yönelen bu şiddeti kınıyor ve bu şiddetin son bulması için acilen gerekli adımların atılmasını istiyoruz. Bizler, öğrencilerimize demokratik bir yaşamın gereklerini öğretebileceğimize inanıyoruz! Siz, bizleri yönetenler! Tüm derdinizin daha fazla kar elde etmek olduğu bir ülkede, demokratik yaşamın imkanlarını bizlere sunabileceğinize inanıyor musunuz?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*