Anasayfa » DÜNYA » Öfkeli Ford işçilerinden eylem

Öfkeli Ford işçilerinden eylem

ALMANYA – Ford, Belçika’nın Genk kentinde bulunan fabrikasını daha öncesinden kapatma kararı almıştı. Alınan karar 24 Ekim’de fabrikanın yönetimine bildirilmişti. “Ekonomik krizi değerlendirme” gündemi ile tüm çalışanları ve sendika temsilcilerini acil toplantıya çağıran fabrika yönetimi, en geç 2014 yılında fabrikanın kapatılacağını açıklamıştı. Kararla birlikte Türkiyeli göçmen işçilerin de aralarında olduğu 4 bin 500 işçi işten atıldı.

Yan sanayi ile birlikte yaklaşık 10 bin işçinin işsiz kalacağı tahmin ediliyor. 8 Kasim´da Almanya’nın Kölln kentine Belcikadan gelen 250 Ford işçisi, Ford fabrikaları merkezi yönetim binasını, havayi fişeklerle ve tekerlek yakarak fabrikanın yönetim binasını işgal etti. İşçilere akşam saatlerinde saldıran polis 6 işçiyi gözaltına aldı. Saatlerce gözaltında tutulan işçiler, geç saatlerde serbest bırakıldı.

Yürüyüşe yaklaşık 40 bin kisi katildi. Köln’deki IGM sendikasinda örgütlü olan Ford işçileri ise yaklaşık 600 kişilik bir kortejle katıldılar.Aralarında fabrikanın taşınılması düşünülen İspanya’dan da eyleme destekçilerin olmasi dikkat çekiciydi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*