Anasayfa » GENÇLİK » ODTÜ’lü öğrenciler gözaltında: Pişman olacaksınız!
Polisin gazlı saldırısından arta kalanlar

ODTÜ’lü öğrenciler gözaltında: Pişman olacaksınız!

Başbakan Erdoğan’ın ODTÜ’ye gelişini protesto eden ve 2 bin polisin saldırısına uğrayan öğrencilerin bu sabah evleri polisler tarafından basılarak gözaltına alındı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nden polislerin operasyon saldırısına gerekçe olarak “Polise mukavemet”, “Polise hakaret”, “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “Kitleyi polise karşı kışkırtmak” gibi klasik iddialar öne sürüldü. Soruşturma ve baskın kararının ardında özel yetkili bir savcının olduğu bildiriliyor.

İlk belirlemelere göre 12 öğrenci, ÇHD’nin açıklamasına göre herhangi bir arama kararı olmamasına karşın evlerine yapılan baskınlarda gözaltına alındı. Sayının artabileceği söyleniyor. Gözaltına alınan öğrencilerin isimleri şöyle:

Bedirhan Şen, Mert Atmaca, Mustafa Bozkurt, Hasan Koç, Hüseyin Koç, İlhan Aslan, Can Kaya, Güven Kazım Altunkaya, Cem Dursun, Batuhan Demirci, İlhan Şen, Sercan Çınar.

Öğrencilerin “Terörle Mücadele Kanunu” kapsamında gözaltına alındığı belirtilirken, dosyada gizlilik kararı olmamasına rağmen avukatlara bilgi verilmiyor. Ankara Barosu avukatları gözaltı saldırısıyla ilgili olarak bugün öğlen saatlerinde Ankara Adliyesi önünde bir açıklama yaptı. Açıklamayı yapan Baro Yönetim Kurulu üyesi Erol Aras, “demokratik hakkını kullanan öğrencilere hükümet gözdağı vermeye çalışıyor” diyerek, öğrencilerin yanında olduklarını dile getirdi.

Zaman polis işbirliğinde sınır tanımadığını bir kez daha ortaya koydu. ODTÜ’lü öğrencilere yapılan gözaltı saldırısını “PKK ve DHKP/C operasyonu” olarak duyuran gazetenin internet sitesi, “ODTÜ’yü karıştıran öğrencilere operasyon” başlığı atarken, polisten aldığı bilgi ile 20 öğrencinin daha gözaltına alınacağını yazdı.

Polisin gazlı saldırısından arta kalanlar

Öğrenci Kolektifleri, TKP’li Öğrenciler ve Gençlik Muhalefeti “AKP elini üniversitelerden çek! Gözaltılar serbest bırakılsın! “ başlıklı ortak bir açıklama yaparak “Asıl terör eylemi Tayyip Erdoğan’ın 105 koruma aracı, 20 zırhlı araç, 3000’e yakın polis ve onlarca TOMA eşliğinde bir üniversiteyi ziyaret etme arsızlığıdır. Asıl terör, polisin biber gazı ve plastik mermileri öğrencilerin canına kastedecek şekilde nişan alarak atmasıdır.” vurgusu yaptı. ODTÜ öğrencilerine yapılan operasyonu protesto etmek ve üniversitelilerin serbest bırakılması için bugün saat 17.00’da Taksim Meydanı’nda buluşma çağrısı yaptılar.

Ankara’da KESK Ankara Şubeler Platformu’nun çağrısıyla saat 18.00’da YKM önünde buluşularak Başbakanlık’a yürünecek ve siyah çelenk bırakılacak. ODTÜ öğrencileri, işçiler ve öğretim görevlileri saat 16.30’da Fizik Bölümü kantini önünde bir araya gelerek A1 kapısına bir yürüyüş gerçekleştirecek. Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri saat 18.00’de Kızılay YKM önünde basın açıklaması gerçekleştirecek. ODTÜ Öğrencileri de bu eyleme katılacak ve ardından ODTÜ’ye dönerek gözaltına alınanlar serbest bırakılana kadar ODTÜ’yü terk etmeyecekler.

Muhalif sol siyasi refleksini korumakta olan ODTÜ’lü öğrencileri bu siyasal saldırı ve gözaltı terörüyle sindirmeyi planlayanları, saldırdıklarına bin pişman etmek için alanlara, meydanlara!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*