Anasayfa » GENÇLİK » Odtü öğrencileri yurtlarda turnike istemiyor

Odtü öğrencileri yurtlarda turnike istemiyor

14 Ekim Perşembe günü yurt girişlerine konulan turnikeler Odtü öğrencileri tarafından protesto edildi.

Üniversitelerin açılması ile YÖK tarafından uygulamaya çalışılan “özgür ve güvenli üniversite”!!! uygulamalarının bir parçası olan turnike sistemi aslında birçok işyerindeki turnike/kamera gibi kişilerin hareketlerini kontrol etmeyi amaçlarken bir yandan da bireylerin bilincinde “tüm hareketlerim gözetim altında”yı oluşturmaya çalışıyor. Amaçları otokontrol mekanizmaları sistemin istediği şekilde gelişmiş, tek tipleşmiş birey tipini yaratmak.

Bugün aynı uygulamanın bir parçası olan sivil polislerin üniversitelerde yerleşmesi de üniversite öğrencilerinde aynı kontrol mekanizmasına yönelik bir adımken, bir yandan da var olan meşrulaştırılmaya çalışılıyor. Yalnız bu konuda garip olan kimi muhalif çevrelerin üniversitelerdeki sivil polis uygulamasını yeni birşeymiş gibi ele almaları! Biz biliyoruz ki yıllardan beri sivil polisler -jitemciler dahil- üniversitelerde cirit atıyorlar. Bazı üniversitelerde sivil polisler için tahsis edilmiş yerler önceden beri mevcuttu.

Tabii bu son olayı “üniversite öğrencilerinde takip ediliyor psikolojisi oluşturmaya çalışıyorlar” diyerek geçiştiremeyiz. Burada burjuva devlet var olanı üniversite gençlik hareketinin en durgun olduğu şu dönemde meşrulaştırmaya çalışırken, “güvenlik” adı altında aynı zamanda sermayenin üniversitede uygulamaya koyduğu ve ileriki süreçte hızlanarak koymaya devam edeceği politikalarına karşı çıkması muhtemel en küçük sesi bir dizi uygulamayla bastırmaya çalışıyor. O yüzden polislerle üniversiteleri kaynaştırmaya çalışıyor veya stand açılmasını rektörlük eliyle engellemeye çalışıyor.

Bunun bir parçası olan yurtlara güvenlik/hırsızlık bahane edilerek konulan turnikeler Odtü öğrencilerinin tepkilerine neden oldu. Öğrenciler saat 12.30’da hazırlık bölümü önünde toplanarak yemekhaneye doğru yürüyüşe başladılar. “ODTÜ’de Turnike İstemiyoruz”,”YÖK Kalkacak Polis Gidecek Üniversiteler Bizimle Özgürleşecek”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz” ve “Rektör şaşırma sabrımızı taşırma” sloganları atılarak YÖK’ün ve Rektörlüğün üniversitelerdeki son uygulamaları protesto edildi. Yemekhaneye gelindiğinde içeriye girilerek burada yemek yiyenlere turnike uygulamasından bahsedip, bu uygulamanın YÖK’ün üniversiteleri kontrol altına almaya çalışan son uygulamalarının bir parçası olduğu vurgulandı.

Buradan rektörlüğe doğru olan yürüyüşe yaklaşık 300 kişi sloganlarla devam etti. Rektörlüğe gelindiğinde öncelikle basın açıklaması yapılarak öğrenciler olarak YÖK’e boyun eğmeyeceklerini ve Özgür Odtü’yü Odtü öğrencileri olarak yaratacaklarını dile getirdikten sonra eyleme katılan öğrenciler yurtlardan toplanan yaklaşık 2500 dilekçeyi rektörlüğe verdiler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*