Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Öcalan: Artık sabır taşı çatlamıştır

Öcalan: Artık sabır taşı çatlamıştır

İmralı’da Abdullah Öcalan ile “vasi” sıfatı ile görüşen avukatı Mazlum Dinç, yaptıkları görüşmede Öcalan’ın devam eden diyalog sürecinin müzakere sürecine geçmediğini, devletin hala HES’ler, barajlar, karakollar inşa ettiğini vurgulayarak “Artık sabır taşı çatlamıştır, dilerim ki bir hafta içerisinde müzakere süreci başlar” dediğini söyledi

Öcalan’ın “vasisi” ve avukatı Mazlum Dinç Öcalan’la yaptıkları görüşmenin ardından yaptığı açıklamada aile görüşmesi gerçekleştirdiklerini belirterek Dinç, Öcalan ile gerçekleştirdikleri görüşmede Öcalan’ın şunları vurguladığını belirtti: “Devam eden diyalog süreci müzakere sürecine geçmiş değil. Hala devlet HES’ler, barajlar, karakollar inşa etmekte. Bu anlamda sürecin böyle gitmeyeceği bellidir. Bu HES’lerin ve barajlar, tamamıyla güvenlik gerekçesiyle yapılıyor. Özellikle Ilısu ve Silvan Barajı, Nagazaki ve Hiroşima’ya benziyor. Çünkü bunların hiçbir ekonomik değeri yok. Devlet tarafından tamamen bir savaş yatırımı olarak yapılıyor. Artık sabır taşı çatlamıştır, dilerim ki bir hafta içerisinde müzakere süreci başlar.”

Dinç, Öcalan’ın aktardığı bu değerlendirmelerinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yöneltilen “Bir haftalık süreyi Öcalan mı belirtti?” sorusuna “Evet” yanıtını veren Dinç, gazetecilerin “Öcalan’ın Cumhurbaşkanlığı sürecine ilişkin bir değerlendirmesi oldu mu?” sorusuna da “HDP’nin ciddi bir proje olduğunu, Türkiye’nin demokratik siyaseti açısından tek alternatif olduğunu, HDP’nin adayı Demiştaş’ın alacağı başarının çözüm ve müzakere sürecinin başlaması açısından da çok büyük bir önem ifade ettiğini, bu anlamda da herkesi bu sürece aktif katılmaya ve Selahattin Demirtaş’ın başarısı için çalışmaya davet etti” yanıtını verdi.

Bu sorunun ardından Dinç’e “Bir haftalık süre dediniz, bu süre Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının açıklandığı güne geliyor. Demirtaş seçilmezse bu ne anlama geliyor?” sorusu soruldu. Dinç bu soruya da “Aslında Sayın Öcalan bunu eleştiriyor. Bu sürecin, çözüm sürecinin AKP tarafından seçim malzemesi olarak kullanılmasını, seçim endeksli yaklaşılmasını ciddi bir şekilde eleştirdi. Bunun kabul edilemez bir durum olduğunu ortaya koydu. Bu anlamda bu açıklamayı çok seçime endekslememek gerekiyor. Kendi içerisinde çok da uzun süren bu sürecin bir an önce müzakereye dönüşmesi gerektiğini ifade etti” karşılığını verdi.

Dinç’e, yine “Bir hafta müzakere süreci başlamazsa devamında gelişecek süreçle ilgili konuştunuz mu” sorusu da yöneltildi. Dinç, bu soru içim “Sayın Öcalan barışın yürütücüsüdür. Türkiye’de yıllardır devam eden akan kanın durması ve Kürt sorununun demokratik çözümü için aslında bu kadar çaba içerisinde. Bu kanallar açılmadıktan sonra aslında Sayın Öcalan’ın bu konuda ifade edebileceği bir şey de yok” dedi.

Kaynak: ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*