Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Newroz ateşi İstanbul’da her yerde

Newroz ateşi İstanbul’da her yerde

İstanbul ve Diyarbakırda 18 Mart günü kutlanan Newroz kutlamalarına polis azgınca saldırdı.

İçişleri Bakanlığının genelegesi üzerine Valilik tarafından yasaklanan Newroz kutlamalarının gergin bir havada geçeceği zaten bekleniyordu. İstanbul’da polis Kazlıçeşme’yi adeta abluka altına aldı.

Sadece alanın önüne ve çevresine kurduğu barikatlar ile değil onlarca bölgeye yığdığı çevik kuvvet polisleri, TOMA araçları, ulaşımı felç etmesi, kutlamaya gelenlerin araçlarına el koyması, on kişiyi bir arada gördüğü her yerde saldırması ile tam bir azgınlık içinde sürdürdü ablukasını.

Bu abluka her yeri Newroz alanına çevirdi. Onlarca farklı yerde binlece kişiyle yakılan Newroz ateşleri ile kutlandı Newroz.

Kazlıçeşmeye ulaşmayan çalışan gruplar sayısız çatışma yaşadı. Polis on kişiyi görüdüğü yerde saldırdı. Sabah saatlerinden itibaren Kazlıçeşme’ye ulaşılmaya çalışıldı.

Ana kitle Yedikule surlarda biraraya gelebildi. Sonra herkesin adresi burası oldu ama buraya da ulaşmak onbinlerce kişi için mümkün olmadı.

Çatışmalar sürdü gün boyu, alana ulaşamayanlar oldukları her yeri Newroz alanına çevirdi, Newroz ateşleri buralarda yakıldı, etrafında türküler söylendi halaylar çekildi.

Çatışma aralarında eyemciler, eylem için Kazlıçeşme nasıl gidiliri ararken yolları kesişenler, her Newroz ateşinde biraraya gelen eylemciler bir birlerine “Son durum neymiş?” diye soruyor ve hepsi bir birinden ayrılırken iç ısıtan bir gülümseme ile “Newroz piroz be” diyerek ayrılıyordu.

Bugün tüm İstanbul Newroz alanıydı. Newroz ateşlerinden biriside Taksim de İstiklal Caddesi’nde yakıldı.

Newrozkutlamalarına saldırıları ve Hacı Zengin‘in katledilişini protesto için KESK çağrısı ile bir aray gelen kurumlar, Tramvay Durağında buluşarak buradan Galatasaray Lisesi önüne yürüdü. Binlerce kişi hep birlikte “Newroz piroz be”, “Bıji bratiye gelan”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarını haykırdı.

Basın açıklamasına geçilmeden polisin gaz bombası ile katlettiği Hacı Zengin için saygı duruşu yapıldı.

Saygı duruşunun ardından Emek ve Demokrasi Güçleri imzalı bir basın açıklaması okundu. Açıklamada şunlara yer verildi; ”

Newroz kutlamaları keyfi sebeblerle yasaklanmış, Kürt halkının bayramı zehir edilmiştir. Yine polis vahşice saldırdı, gaz bombası yağdırdı, hastahanelere dahi gaz bombası atıldı. 1 kişi öldürüldü, onlarca kişi yaralandı, yüzlerce gözaltı var. Bizler Newroz kutlamalarını faşizan uygulamalarla halka zehir eden AKP hükümetini bir kez daha kınıyor, protesto ediyoruz.”

Yapılan açıklamanın ardından eylemin sonlandırıldığı duyuruldu. Ama türküler söyleyerek halaylar çeken kitle dağılmadı ve halaylar genişletildi. Ardından Newroz ateşleri yakıldı.

Newroz ateşleri etrafında halaylar çekilerek, sloganlar atarak ve Newroz ateşinin üstünden atlayarak kutlandı Newroz. Özgür bir şekilde Newroz‘a yakışır bir şekilde.

Devlet Newroz‘a sınır çizmeye kalktı ama Newroz ateşi tutuşturdu tüm etrafı.

İstanbul’da Newroz ateşleri tüm gece boyunca semtlerde yanmaya devam edecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*