Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Neoliberal sermaye fonu mu yoksa işçi konseyleri fonu mu?

Neoliberal sermaye fonu mu yoksa işçi konseyleri fonu mu?

Kıdem tazminatı için hazırlanan fon taslağı çalışmaları işçilere kapalı yapılıyor ve işçilere sorulmuyor, onların ihtiyaç ve taleplerine karşılık gelecek mi diye düşünülmüyor ve üstelik bireysel hesaba dayalı bir  neoliberal fon taslağı haline getiriliyor… İşçilerin iradesini yok sayan bir sermaye programı. Kapalı kapılar arkasında ama işçilerin güvencesi için çalışılıyor olduğunu söyleyen yalancıların taslağı, bu taslak kıdem tazminatının gasp ederek özel sermaye fonuna doğru kullanımını amaçlıyor.

Son açıklamalara göre patronlar fon sisteminden kaygılarını dile getirdiler, kıdem tazminatının gasp edilmesinin iş yerlerindeki kontrol ve egemenliklerini tehlikeye düşürmesinden tedirginler. Onlar sürekli istikrarlı bir sömürünün olanağının tehlikeye girmesini istemiyorlar ve hükümete tavsiyelerde bulunuyorlar. Patronlar kıdem tazminatını 1 yıldan 3 yıla çıkar, 30 günlük primi 1 haftaya veya 15 güne çek ama kıdemi kaldırma, bize olan bu kutsal hizmetinizi ancak bu şekilde yerine getirebilirsiniz; ve ancak yeni yatırım ve sömürü imkanları yaratarak… diye bağırıyor patronlar…

Neoliberal faşist devlet tüm sermaye ve çevrelerinin, konfederasyonların itirazlarına rağmen, kıdem tazminatının hak ediş olmaktan çıkarılıp budanması ve sermaye fonuna çevrilmesi için ısrarından kolay kolay vazgeçmeyecektir. Daha önce olduğu gibi ancak geçici olarak rafa kaldırabilir ama yine başka bir taslakla gündeme geleceği 2003’den bu yana sayısız girişim örnekleriyle gördük.

Sendikalar ve bazı sol çevreler kıdem tazminatını işçinin işten atılmasının önünde bir bir güvence unsuru olarak dillendiriyor, oysa patronların işçileri işten atmasının önüne engel olabilecek ciddi bir şekilde bir tane yasa bile bulunmuyor. Bulunsa dahi işçilerin dişini sıkarak çalıştığı bu ücretli ve kölece çalışma süresinin uzamasından başka bir şey mi olacak diye sormak gerekiyor.

Kıdem tazminatına dokundurmamak mı istiyoruz, mevcut durumdaki talepler ve eylemler yeterli değil hatta geri bir talep, İlk başta ancak bunun hali hazırda işçilerin karar vermesi, tartışması gerekiyor. Örgütlü mücadelenin, işten atılmalarının önüne geçecek, kıdem tazminatının yanındaki yıpranma ve kötü niyet tazminatları getirilmeli tabi bununla da ancak bir yere kadar engellenebilir. Asıl mesele işçilerin toplantı ve örgütlenme ve grev hakkının önündeki engellerdir. Taşeronla, esnek güvencesiz çalışmayla, topyekun sermayenin emeği sömürme program ve diktatörlüğüne karşı, proletaryanın inisiyatifi ve işçi demokrasisi ile çıkarak, korunabilir, kazanabiliriz.

Ayrıca kıdem tazminatı işçilere lütfedilen bir tazminat ek ceza veya masrafmış gibi sunuluyor, bu işçilerin kendi parasıdır ve patronun ücret yükümlülüğü gibi yükümlüğü sayılmalıdır, devletse bunun gasp edilmesi karşısında işçiye ancak güvence vermelidir. 1- Mevcut durumdaki 1 yıllık kıdem yılının kaldırılması, günlük yevmiyeye ek olarak ücretle birlikte kıdem ay ve yılına göre yükselerek ödenmesi, 2- Kıdem tazminatı taban sınırının kaldırılması ve tüm çalışanları kapsaması, 3- Kıdemin yanına işten atılma tazminatı ve cezası getirilmesi, 4- Çalışma saatlerinin 6 saate düşürülmesi, işçilerin örgütlenme ve toplantı hakkının sağlanması, Grev yasaklarının ve Ohal’in kaldırılması ilk önemli seçenekler arasında… Aynı zamanda meselemiz kapitalizmin içinden, onun sınırları içerisinde talep ve beklentilere boğulmaktan kurtulmak olmalı, biz ancak bize işveren bir patron olmadığı zaman kendi kararlarımızı kendimiz verebilir, kendi fonumuzu kendimiz yönetebiliriz. Fonada güvenmiyoruz, patrona da! Bundan dolayı kıdem ve reformlarla sınırlı düşünemeyiz, tüm bunları aşacak, sermayenin ve mali sermayenin özel fonlarını parçalayacak, kıdem tazminatı mücadelesini ancak işçilerin çoğunluğunun karar verdiği ve yönettiği sosyalist işçi konseyleri fonu, toplumsal ihtiyaçların ortak olarak giderilmesi fonuna doğru genişletilmelidir.

Bir Devrimci Proletarya okuru

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*