Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Müzik sokakta güzeldir

Müzik sokakta güzeldir

İstanbul’da sokak müzisyenleri polis-zabıta engel ve baskılarına karşı eylem yaptı.

Sokakta müzik yapmalarına engel olunmasına ve enstrümanlarının zabıtalar tarafından toplanmasına birlikte tutum alan sokak müzisyenleri eylemde buluştu. Beyoğlu Sanat Galerisi önünde toplanan müzisyenler, “Sahneler bize dar sokakta hayat var”, “Darbukam senin eline yakışmadı efendi”, “Dikkat müzisyen çıkabilir” yazılı pankartlar açtılar. “Müzik sokakta güzeldir” diyen müzisyenler yaptıkları basın açıklamasında şunları söylediler:

“Biz sanatı sokakta icra etmeyi seçenler, son zamanlarda iyice artan haksız uygulamalar karşısında bir araya geldik. Keyfi biçimde yerimizden ediliyor, kovalanıyoruz. Daha da kötüsü, bizim bir parçamız olan, yeri doldurulamayacak enstrümanlarımız, işporta malıymışçasına apar topar el konulup, kılıfına dahi konulmadan, özensizce zabıta kamyonetine atılıyor ve depolarda keyfi sürelerde tutuluyor.”

Açıklamada el konulan müzik enstrumanlarını almak istediklerinde zabıtanın keyfi para istediği, bu para verildiğinde ise makbuz vermediği vurgulandı. Müzisyenler, müzik aletleriyle birlikte İstiklal ve çevresinde toplanan çay masaları dahil, gasp edilen her şeyin aynen iade edilmesini de istediler.

Sokak performanslarının kendi doğal akışına bırakılmasını ve zabıta güçlerinin haksız ve keyfi uygulamalarının sonlandırılmasını isteyen eylemciler yağan yağmura aldırmadan şarkılar söyleyerek Tünel’e yürüdüler. Tünel’de toplanıp şarkılar söyleyip dans eden müzisyenlere yoğun ilgi vardı. Yürüyüş ve açıklama boyunca çevrede toplananların yanısıra, bizzat sokak müzisyenlerinin eylemini desteklemek için gelenler de birlikte eğlendiler, birlikte zabıta, belediye ve polise tepki gösterdiler.

Eylem belli bir etki de gösterdi. Belediye, sokakta müzik yapanları engellemek gibi bir uygulamamız yoktur, hoporlör ve ses düzeni olduğunda ya da dükkan sahipleri rahatsız olduğunda müdahale ediyoruz, türünden özrü kabahatinden büyük bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Belediye açıklaması, “sokaklar da özel mülkiyet sahiplerinindir, tek özgürlük özel mülkiyet sahiplerinin özgürlüğüdür” zihniyetini de açık ediyor. Ayrıca etnik ve sol müzik yapanlara dönük iki kat baskı uygulamasını da gizliyor.

Geçtiğimiz aylarda Ankara, Eskişehir ve Antep’te de sokak müzisyenleri zabıta ve polis engellemeleri ve baskılarına karşı eylemler yapmışlardı. İstanbul’da ise “Dünya kültür başkenti” olduğu yıl, sokak müzisyenlerine vitrinlik bir serbesti tanınmış, sokak müziği grupları metro, metrobüs istasyonları, Taksim, İstiklal caddesi, Galata, Şişli, Bakırköy, Kadıköy meydanlarına yaygınlaşmıştı. Ancak sonrasında bunun vitrinlik bir uygulama olduğu açığa çıktı, polis-zabıta baskıları yeniden arttı. İstiklal caddesinde masa ve sandalyelerin, çay bahçelerinin zorla kapatılmasıyla birlikte yerli yabancı ayırt etmeden sokak müzisyenlerine de baskı ve yasak getirildi.

Bkz. http://www.focushaber.com/videogaleri/beyoglu-nda-sokak-muzisyenleri-de-yasaklaniyor-mu–v-7080
http://www.vidivodo.com/video/istiklalde-sanatci-eylemi-showtv/623705

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*