Anasayfa » GÜNDEM » Müdahalenin bedeli ağır olur

Müdahalenin bedeli ağır olur

PKK’li ve PAJK’lı tutukluların 12 Eylül’de başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 65. gününe girdi.

12 Eylülde eyleme başlayan tutukluların sağlık durumları ağırlaşırken, Başbakan’ın açlık grevindeki tutsaklar için “Gerekirse müdahale ederiz” açıklamalarının ardından, Diyarbakır cezaevlerinde Valiliğin genelgesiyle yangın tatbikatı yapılması kararı alındı. Diyarbakır’da 112 Acil Servis çalışanlarının da tatbikatlarda görevlendirildiği öğrenildi.

Öte yandan, Diyarbakır-Elazığ yolu üzerinde bulunan Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 10. katında 2 yataklı 13 odanın boşaltıldığı belirtildi. Hastanenin Dâhiliye Bölümü’nün A bloğunda bulunan 10. kattaki bütün odaların boşaltılmasının açlık grevine giren tutuklulara yapılacak olası müdahale için boşaltıldığından şüpheleniliyor.

Demirtaş: Müdahale olursa çok ciddi sonuçlar ortaya çıkar

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş “Başbakan Erdoğan isterse temel meseleleri çözer. Açlık grevleriyle ilgili hükümet ile 12 kez görüşme yaptık. İlerleme kaydedemedik. Resmi teması kestik. Biz artık onlardan görüşme talebi bekliyoruz. Zana’ya sağlık problemlerinden dolayı açlık grevine girmemesini söyledik. Büyük bir cesaret gösterdi saygı duyuyoruz. Açlık grevlerine içeride ve dışarıda müdahale olursa çok ciddi sonuçlar ortaya çıkar” dedi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Erdoğan’ın başta Kürt sorunu ve açlık grevleri olmak üzere temel meseleleri isterse kısa sürede çözelebiliceğini belirterek, “Dolayısıyla Başbakan’ın çözmüyor olması güçsüzlüğünden, kudretsizliğinden kaynaklı değil, tam tersine bu gücünü ve kudretini Kürtleri ezmek için kullanıyor olmasından kaynaklıdır. Yoksa arzu etse, istese çözüm niyeti olsa çok kısa sürede bütün temel meselelere çözüm bulmak mümkündür”dedi. Leyla Zana’nın açlık grevine girmemesi için çok çaba sarf ettiklerini ancak Zana’nın sağlık sorunlarına rağmen açlık grevi başlattığını söyleyen Demirtaş, “Bu cesaretinden dolayı kendisini kutluyorum”dedi. Demirtaş, cezaevlerine bir müdahale olması durumunda sonuçlarının içeride ve dışarıda da ağır olacağınıda söyledi.

Leyla Zane Açlık grevinde

Zana, başladığı açlık grevi eylemini TBMM’deki odasında devam ettiriyor.

Cezaevlerindeki açlık grevleriyle ilgili topluma mesaj vermek için açlık grevine başladığını dile getiren Zana, daha önce de 30 gün açlık grevi yaptığını anımsattı. Açlık grevinin sağlık sorunlarını daha da derinleştireceği için BDP grubunun eyleme başlamaması yönündeki ricasına rağmen kararlı olduğunu belirten Zana, eylemini Meclis’teki odasında sürdüreceğini de kaydetti.

Açlık grevleri üzerinde siyasi polemik yapılmasının gayri insani bir durum olduğunu kaydeden Zana, ”Dünyanın en zor, en ızdırap verici ölüm biçimidir, ölüm orucu. Yavaş yavaş ölüyorsunuz” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*