Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Müdahale için TOMA’yı çalıştırın!”

“Müdahale için TOMA’yı çalıştırın!”

Urfa’da Nakliyat İş Sendikasına üye oldukları için 11 işçi tazminatsız işten atıldı. İşçiler işten atılmalara karşı ve sendikal örgütlenme hakları için işyeri önünde basın açıklaması yapıp direniş çadırı kurmak istedi.

Nakliyat İş yöneticileri ve işten atılan işçilerin işyeri önünde toplanmasına, jandarma müdahale etti.

Urfa yerel basınının haberine göre, jandarma komutanı, TOMA’lara ve askere şiddetle saldırı hazırlığı talimatı eşliğinde, toplanan işçi ve sendikacılara baskı ve yasak tebliğ etti:

“Şanlıurfa Valiliği’nce basın açıklaması yapılacak alanlar elimde bulunan resmi listede mevcuttur. Bunun dışındaki bölgede açıklama yapılmaz. Aksi takdirde müdahale edilecektir. Ben yetkili mercinin emrini yerine getirmekle yükümlüyüm. Eğer burada basın açıklaması yaparsanız şiddetle müdahale ederim. Açıklama yapabilmeniz için bana yazılı emir getirin, gerekli izni vereyim. Ben Şanlıurfa Valisi’nin verdiği emri uygularım. Fazla konuşmaya gerek yok, bana ıslak imzalı izni getir. Ben de gerekli izni vereyim”

İşyeri önünde basın açıklaması için bile, alay edermiş gibi, Vali’den ıslak imzalı izin alınmasını buyuran jandarma komutanı, ardından jandarma kuvvetine “müdahale için TOMA’yı çalıştırın” talimatını verdi.

Nakliyat İş başkanı Alirıza Küçükosmanoğlu, bunun üzerine, “Biz işten atılan işçilerin haklarını yasal olarak aramaya geldik. Bizim sizinle karşı karşıya gelmeye niyetimiz yoktur” diyerek, işçileri geri çekerek bölgeden ayrıldı.

Ancak yasal mücadelenin sınırları, hele ki burjuva-faşist bir devlet düzeni koşullarında bellidir. Burjuva-faşist diktatörlüğün keyfi ve zora dayalı yönetim anlayışı karşısında, işçi sınıfının meşru ve fiili mücadele anlayışını yükseltebilmesi gerekir. Çünkü işçi sınıfı yasakları ve zoru çiğnemezse, burjuva faşist yasaklar ve zor işçi sınıfını ezer, mücadele edemez hale gelir. İşçi sınıfı siyasal-toplumsal gösteri ve eylem özgürlüğü mücadelesi vermeden ve özgürlük alanlarını açmadan, iş-ekmek mücadelesi de veremez.

Komutan TOMA’yı müdahale için çalıştırma talimatı verdiğine göre, eylem fiili olarak yapılsaydı, yeterli “ıslak imza” da alınmış olurdu (!) Belki o koşullarda bu yapılamayabilirdi. Ama en azından devletin ve ordunun sermayeci-faşist pervasızlığı teşhir edilebilir, ve işçi sınıfına mücadelesinde daha zorlu eşiklere hazırlanması için bir mesaj verilebilirdi.

TOMA’lar zaten her yerde işçilere karşı hazır vaziyette. Sorun, işçilerin bu baskılar ve yasakları aşmak için ne kadar hazırlıklı olduğunda!…

İşçiler, şu an işyeri önünde oturma eylemine devam ediyor. Jandarma ise, esnafa baskı yaparak şikayet dilekçesi vermeye zorlayarak, işçilerin oturma eylemine de saldırmanın yolunu yapmaya çalışıyor.

Maraş Pusula Haber

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*