Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Mücadele ile kazandık gasp ettirmeyiz

Mücadele ile kazandık gasp ettirmeyiz

Balcalı Hastanesi çalışanı Dev Sağlık-İş üyesi sağlık işçilerinin direnerek kazandıkları hakları Çukurova Üniversitesi rektörlüğü ve Çalışma Bakanlığınca gasp edilmeye çalışılıyor.

Konu ile ilgili Dev Sağlık-İş ve SES, Adana’da bir basın açıklaması yaparak süreç ile ilgili bilgilendirme yaptılar. Adana SES şubesinde yapılan basın açıklamasında Dev Sağlık- İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu Balcalı Hastanesi ile birlikte birçok hastanede taşeronlaştırmaya karşı mücadele ettiklerini, bu uygulamaya karşı örgütlendiklerini şimdiye kadar birçok eylem ve direniş gerçekleştirdiklerini belirtti. Açıklamada ayrıca avukat Ali Akıncı’da Balcalı Hastanesinde işçilerin mücadelelerinin hukuksal boyutunda bilgi verdi.

DEV Sağlık- İş ve SES Adana Şubesinin yaptığı basın açıklaması;

Bilindiği üzere Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi (Balcalı) Hastanesi’nde yıllardır taşeron şirketler aracılığıyla çalıştırılan biz sağlık çalışanları 13 Ocak 2010 tarihi itibariyle Çalışma Bakanlığı kararıyla asıl işveren olan hastanenin işçisi olarak tescil edildik!

Güvenceli iş ve insanca yaşam mücadelemizin bu önemli kazanımını hayata geçirtebilmek için Ankara’da mitingler yaptık, Meclis kapısını zorladık, Adana’da SGK’nın kapısından ayrılmadık, sesimizi duyurmadığımız yer kalmadı.

İdari ve hukuksal olarak kesinleşmiş olan bu hakkımız garip bir şekilde Çalışma Bakanlığı ve Üniversite Rektörlüğü tarafından görmezden gelinmeye çalışılmaktadır. Bürokratik mekanizmalarda bekletilerek gasp edilmeye çalışılan haklarımız şimdi de Rektörlüğün açtığı yeni ihalelerle fiilen ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Bilindiği üzere 14 Haziran 2010’da işçi alımı adı altında yeni bir ihale yapılmak istenmiş ve bu hukuksuz ihalenin yapılmasını müdahalemiz sonucunda hastane Başhekimliği tarafından iptal edilmiştir.

Rektörlük şimdi de idari ve hukuksal olarak tespit edilmiş kazanılmış hakkımızı çiğnemeye çalışmakta, 7 Ekim 2010’da yapacağını açıkladığı yeni ihale ile bizleri hala taşeron aracılığıyla çalıştırmak istemekte ve açıkça hukuku yok saymaktadır.

Bizler güvenceli iş ve insanca yaşam mücadelesi veriyoruz. Yıllardır emek verdiğimiz hastanemizin işçisi olduğumuzu biliyor ve haklarımıza sahip çıkıyoruz. Bizler haklarımızı alın terimizle, emeğimizle ve onurlu mücadelemizle yıllardır ilmik ilmik örerek kazandık. Mücadeleyle kazandık, ihale masasında kaybetmeyeceğiz.

SES Adana Şubesi, Dev Sağlık- İş Çukurova Bölge Şubesi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*