Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Mücadeleler Birleşirse Kazanılır

Mücadeleler Birleşirse Kazanılır

Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu’nun gerçekleştirdiği Mücadeleler Birleşiyor Forumu’nda, Türkiye’deki doğayı ve insan sağlını tehdit eden girişimlere karşı tüm direnişlerin birlikte hareket etmesi istendi, ortak mücadele çağrısı yapıldı.

Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu geçtiğimiz günlerde düzenlenen Mücadeleler Birleşiyor Forumu’nun açıklanan sonuç bildirgesinde, yaşam alanlarının ticarileştirilmesine karşı direneceklerini ve birlikte hareket edeceklerini bildirdi.

Anadolu’nun her yerinde vadilerde, kentte, kırda direnişin ve dayanışmanın süreceğini ve bu süreçte herhangi bir yerde gerçekleşecek herhangi bir saldırının tüm direnişçilere yapılmış kabul edileceği açıklandı ve ortak mücadele çağrısı yapıldı.

Yılda en az bir kez forumlarda toplanarak değerlendirme yapılacağının vurgulandığı bildirgede, doğa ve yaşam alanlarına yönelik saldırılara direnişleri yüzünden yargılananların davalarının izleneceği de söylendi.

Her yer direniş alanı

Bildirgenin imzacıları yaşam alanlarının sermaye birikimine teslim edilmesine, doğal varlıklarımızın metalaştırılmasına; eğitimden sağlığa, ulaşımdan barınmaya tüm yaşamsal hakları piyasa konusu haline getirilmesine; derelerin doğal yaşamdan koparılmasına ve HES’lerin vadileri yok etmesine, “bütünleşik havza planlaması” adı altında havzaların sermaye tarafından ortak kullanıma sokulmasına karşı olduklarını açıkladı.

Ergene nehrinden Dilovası’na, her yerde toprağın ve suyun kirletilmesi; termik ve nükleer santraller, enerji projelerinin “görünmeyen yüzü” yüksek gerilim hatları, tehlikeli atık yakma ve depolama tesisleri, ormanları ve su havzalarını tehlikeye atan üçüncü köprü gibi projelere karşı direnişin süreceği kaydedildi.
Siyanürle madencilik sona ersin

Bildirgede ayrıca, şirketlere dağıtılan binlerce maden lisansının iptal edilmesi, siyanür kullanılan tesislerin kapatılması, siyanür ya da farklı kimyasallar kullanılarak yapılan madenciliğin sona erdirilmesi; GDO’lu ürünlere ve tohumlara izin veren, biyoçeşitliliği tehdit eden tüm yasal düzenlemelerin iptal edilmesi istendi.

Su şirketlerinin başta Uludağ, Belgrad Ormanları, Istrancalar olmak üzere Anadolu’daki tüm kaynaklardan çıkan suları paketlemesine, satmasına, taşımasına; yeraltı sularının, kentsel ve kırsal su hizmetlerinin ticarileştirilmesine, kontörlü (ön ödemeli) ya da kontörsüz sayaçlar ile kentsel su dağıtımının piyasa fiyatlarına endekslenmesine karşı çıkıldı.

Forumun sonuç bildirgesine buradan ulaşabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*