Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » MKM 20 yaşında

MKM 20 yaşında

Türkiye de “Alternatif-devrimci sanat” şiarıyla 1991 yılında kurulan Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), 20. kuruluş yıldönümü nedeniyle konser düzenliyor.

Türkiye de “Alternatif-devrimci sanat” şiarıyla kurulan Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), 20. kuruluş yıldönümü nedeniyle, İstanbul Yedi Kule Zındanları’nda MKM bünyesinde çalışma yürüten müzik grupları, Laz müzisyen Niyazi Koyuncu, Bandista, Mikail Aslan ve dengbêjlerin katılımı ile dev konser düzenliyor.

“Asimilasyon ve kültürel soykırıma karşı, alternatif-devrimci sanat” sloganıyla yola çıkan MKM 20. yılını Yedi Kule Zindanlarında düzenleyeceği konser ile kutlayacak. 3 Eylül‘de saat 19.00’da yapılacak olan konsere Şahiya Stranan, Mikail Aslan, Vengê Sodirî, Koma Çiya, Niyazi Koyuncu, Agirê Jiyan, Koma Azad, Koma Gûlên Xerzan, Bandista, Diwana Dengbêjan, Koma Asmîn, Harun Ataman, Koma Serhildan sahne alacak.

Konuya ilişkin MKM‘den yapılan yazılı açıklamada, şunlar belirtildi: ” MKM, yirmi yıla şahitlik etmiş ve yirmi yılını yaşamış emekçileri ile birlikte, Türkiye’deki diğer halklardan sanatçıların da katılımı ile Yedikule Zindanlarını kardeşlik müzesine çevirecek. Gece MKM grup ve sanatçılarının geçmiş üretimlerinden örnekler sunularak başlayacak. Geçmişte gruplarda yer almış, Mehmet Akbaş, Şener Yıldız, Şengül, Gûlê, Bülent Turan ve diğer 20 yıllık süreçte emek vermiş bütün sanatçılar gecede yerini alacak. Mikail Aslan’ın da sahne alacağı programda, Niyazi Koyuncu Laz müziğinin ezgilerini sunacak, müziğin gerçek sahnesi sokakların ruhunu Bandista da gecedeki yerini alacak.
DİHA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*