Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Mısır’da yeniden grev dalgası

Mısır’da yeniden grev dalgası

Mısır’da Mübarek ve ardından Mursi’nin devrilmesinde önemli rol oynayan işçi sınıfı, yeni asgari ücret ve sosyal güvenlik yasası vaatleriyle desteğini almaya çalışan askeri darbe yönetimini de yeni bir grev dalgasıyla sıkıştırmaya başladı.

Dünyanın en büyük tekstil fabrikası olan El Mahalla El Kubra işçileri 2 haftadır yeniden grevde ve fabrikayı terketmeme eylemi yapıyor. Kamu ulaşım ve posta işçileri, sağlıkçılar, özel sektörde tekstil ve demir-çelik işçilerinin grevleri dalga dalga yayılıyor.

Askeri yönetimin asgari ücret vaatleri tüm temel geçim mal ve hizmetlerinde zaten hızlı artış halinde fiyatları katladı. Buna karşın vaat edilen asgari ücretin hem çok düşük belirlenmesi hem de yalnızca çok sınırlı bir kamu hizmet çalışanlarıyla sınırlı tutulması, bunun dışında asgari ücretin belirlenmesinin işletme yönetimlerine bırakılması, Mısır işçi sınıfında “yine aldatıldık, hak verilmez alınır” itkisini yarattı. Bazı bölgelerde greve giden polislere yüzde 30 zam yapılırken, işçi grevlerine karşı savrulan tehditler de, işçi grevlerini kızıştırmaktan başka bir işe yaramadı.

Mısır’da yeni grev dalgasının başlıca istemleri, tüm işçileri kapsayan resmi asgari ücret, sosyal güvenlik yasası, daha önce özelleştirilmiş olup yeniden kamulaştırılma sözü verilen ancak hiç bir adım atılmayan işletmelerin bir an önce kamulaştırılması, El Mahalla gibi devlet işletmelerinde yolsuzluğa bulaşmış yöneticilerin görevden alınması.

Mısır’da sınıfsal-toplumsal hoşnutsuzluğun yeniden yükselmeye başlaması üzerine, askeri yönetim, üniversitelerin yarı yıl tatilini uzattı…

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*