Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Mısır’da anayasa gerilimi büyüyor

Mısır’da anayasa gerilimi büyüyor

Mısır’da Mübarek rejiminin devrilmesinden yaklaşık iki yıl sonra hazırlanan ilk anayasa taslağının oylanmasıyla ilgili sonuçlar açıklandı.

KATILIM YÜZDE 30’LARDA

Muhalefetin bazı kesimlerinin boykot ettiği referanduma katılım, oldukça düşük. Başkent Kahire ile İskenderiye gibi ülkenin on büyük vilayetinde 26 milyon kayıtlı seçmenden sadece 8 milyon kadarı sandığa gitti.

Mısırlı yetkililer referandumun ilk turuna katılanlardan yüzde 56.5’inin yeni anayasaya destek verdiğini bildirdi. Ancak Mısır’da tartışmalı yeni anayasa taslağı için düzenlenen referandumda oylamaya hile karıştırıldığı belirtiliyor. Eski Cumhurbaşkanı adaylarından muhalif lider Halid Ali, referandumun yenilenmesi talebiyle Mısır İdari Mahkemesi’ne başvurdu.

ULUSAL KURTULUŞ KOALİSYONUNDAN EYLEM ÇAĞRISI

Öte yandan, muhalefetteki liberal Wafd partisinin genel merkezine radikal İslamcılar tarafından saldırı düzenlendi. Mısır siyasetinin liberal ve sol eğilimli kesimlerini bir araya getiren Ulusal Kurtuluş Cephesi, başkent Kahire’de Wafd Partisi’nin merkezinde bir araya geldi.

Toplantının ardından yapılan basın açıklamasında, anayasa referandumunun Cumartesi günü yapılan ilk turunda, Mübarek rejimi döneminden daha büyük ve yaygın usulsüzlükler yapıldığı belirtildi ve Mısır halkına, anayasa taslağının reddedilmesi için sokaklara çıkma çağrısı yapıldı.

Yeni anayasaya karşı iki zeminde mücadele yürütüleceğini bildiren cephe, halk oylamasındaki usulsüzlüklerin ispatı için yasal zeminde çalışmaların devam edeceğini, diğer yandan ikinci turda yüksek bir katılım oranıyla hayır oyu kullanılması için kampanyaya devam edileceğini kaydetti.

Muhalif cepheden önce yapılan açıklamada, referandumun yapıldığı 10 ildeki bağımsız kaynaklardan elde edilen bütün bilgilerin, oylamaya katılanların yüzde 66’sının hayır, yüzde 44’ünün ise evet oyu kullandığı bildirilmişti.

Gözlemciler, referandum sırasında ciddi sorunlar yaşandığını ve bu sorunların usulsüzlük yapıldığı iddialarına kaynak oluşturduğunu ifade ediyor.

İHVAN’DAN TEHDİT

Mısır muhalefeti sorunlu referanduma karşı eylem çağrısı yaparken, İhvan hareketi tarafından kurulan Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Essam El Eryan, İhvan gençliğini silahlandıracaklarını dile getirdi.

Silahlandırdıkları gençleri Başkanlık Sarayı ve parti binalarının çevresine göndereceklerini belirten Eryan, amaçlarının kendilerini korumak olduğunu iddia etti.

İhvan hareketinin silahlanma konusunda tartışma yürüttüğünü kaydeden Eryan, milyarlarca dolar paraya da mal olsa bunu yapacaklarını söyledi. Yabancıların Mısır’da kaos yarattığını ifade eden Eryan, silahlı gençlerle ülkeyi koruyacaklarını ileri sürdü.

Kalan 17 eyaletteki oylama 22 Aralık Cumartesi günü yapılacak. Kesin sonuçlar da ikinci tur oylamanın ardından ilan edilecek. (etha)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*