Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Mira Alimünyum’da Kazanım

Mira Alimünyum’da Kazanım

Mira Alimünyum işçisi Şaban Çetin 2 aydır maaş alamadığı için işyeri önünde yapacağı basın açıklaması sonrasında direnişe geçeceğini açıklamıştı.

Şaban Çetin basın açıklaması öncesi son defa şirket yetkilileri ile görüştü. Görüşmeye OSTİM İşçi Sağlığı Meclisiüyesi bir OSTİM işçisi de katıldı. Taşeron firmaya ücretlerin yatırıldığını söyleyen patrona Şaban Çetin, “Beni taşeron ilgilendirmez. Taşeronda ücretlerin yatırılmadığını söylüyor. Bu yalanlara kanımız tok. Ben senin işini yaptım. Hak ettiğim ücretimi bugün vermediğin takdirde basın açıklaması yaparak işyeri önünde direnişe geçeceğim” dedi. Uzun süren tartışmalar sonrasında taşeron ile telefon görüşmeleri yapıldı. Şaban Çetin’in kararlılığını gören patron muhasebeye talimat verdi ve taşeron işçisi Şaban Çetin’in alacağı 2 aylık maaş ödendi.

Basın emekçilerinin yanına gelen ve durumu aktaran Şaban Çetin basın emekçileri ile atölyenin önüne gelerek burada bir basın açıklaması yaptı. Çetin Mira Alimünyuma bağlı taşeronda 2 ay önce işe başladığını ve ücretini bugün alabildiğini söyledi. Şaban Çetin oğlunun askerde çekilmiş fotoğrafını göstererek şunları söyledi. “2 aydır maaşımı alamıyordum. Ev kiramı veremeyecek duruma düştüm. Askerdeki oğluma para gönderemiyorum. Daha öncede maaşımı almak için geldiğimde beni kapı dışarı ettiler. Direnişe geçeceğimi söylediğimde inanmadılar. Ama kararlı olduğu görünce patron geri adım attı. Demek ki hak almak için mücadele etmek gerekiyormuş. Benim gibi 6-7 arkadaş daha var maaşını alamayan. IMG_9851Şantiyede görevli mühendisler bile maaşlarını alamıyor. Bir mühendis maaşını alamadığı için işten ayrıldı. Bugün buraya diğer arkadaşlar da geleceklerdi ama başka yerde iş buldukları ve çalıştıkları için gelemediler. Buradan OSTİM işçisi arkadaşlara sesleniyorum. Ben bu eylemi sadece kendim için yapmadım. Patronlardan korkmayalım. Hakkımızı arayalım. Hak gaspına uğradığımızda arkamızı dönüp gitmeyelim. Çünkü OSTİM’de gireceğimiz bütün işyerlerinde aynı durumla karşılaşacağız. Hakkımızı ancak mücadele edersek alabliriz.”

Taşeron işçisinin yaptığı açıklamadan sonra OSTİM İşçi Sağlığı Meclisi üyesi bir OSTİM işçisi de meclis adına bir konuşma yaptı. Meclis üyesi Ostim işçisi, “Şaban arkadaş işçi onuruna yakışanı yani her işçinin yapması gerekeni yapmıştır. Arkasını dönüp gitmeyi değil mücadele etmeyi seçmiştir” dedi.

OSTİM işçisi atrıca, OSTİM’de yaşanan hak gaspları iş kazaları ve alınmayan işçi sağlığı ve güvenliği konularına değinirek OSTİM’de ücretlerin ödenmemesi ve geç ödenmesi gibi durumların çok sık yaşandığını ifade etti. Başbakanın kredi kartı kullanmayın sözünü hatırlatarak maaşların gecikmeli olarak alan işçilerin bu süreyi atlatmak için kredi kartı kullandığını, OSTİM’de işçilerin büyük bir çoğunluğunun kredi kartı borçlusu olduğunu, işten çıkarılan veya uzun süre maaşlarını alamayan işçilerin parasızlık yüzünden hukuki yolara da başvuramadığını çünkü bir dosya masrafının bile 500-600 tl’ye mal olduğunu belirterek “Yeni yapılacak anayasa ve gezi direnişi sürecine de değinen meclisi üyesi buradan anayasa çalışması yapanlara sesleniyoruz, biz OSTİM işçilerinin de bir talebi var “Anayasaya şu taleplerimiz konulmasını istiyoruz.
-Maaşını alamadığı için kredi kartı borçlusu olan işçilerin borcunu patronlar ödesin.
-İşçi sağlığı ve güvenliği olmayan işyerleri kapatılsın.
-İşçi çıkaran patronlara ceza verilsin.
Koysunlar bakalım bu taleplerimizi. Koymazlar. Çünkü yapılacak anayasa burjuvazinin anayasası. Biz işçiler mücadele ederek kendi anayasamızı yapacağız.” dedi.
IMG_9863
Basın açıklamasını civarda bulunan atölyelerde çalışan işçilerde takip etti. Basın açıklamasına OSTİM’de çalışan İşçi Meclisi okurları, Ankara İşçi Sağlığı Meclisi, Ostim İşçi Derneği ve Kuğulu Park inisiyatifi de destek verdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*