Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Milli Eğitim Bakanı konuştu, öğretmenler dinlemedi

Milli Eğitim Bakanı konuştu, öğretmenler dinlemedi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere verilen zorunlu uzaktan eğitim seminerleri bugün başladı. Seminerlerde ilk dersi verecek olan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer telekonferans sistemiyle öğretmenlere ulaşmaya çalıştı. Ancak Eğitim-Sen üyesi öğretmenler Bakan’ın konuşmasını dinlemeyerek protesto etti. Öğretmenler, “Bizi dinlemeyen bakanı biz de dinlemeyiz” diyerek konferans salonlarını terk etti.

İstanbul‘da Bahçelievler Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi‘nde gerçekleşen konferansa Bakan Dinçer telekonferansla bağlandığı sırada öğretmenler, “Öğretmen düşmanı bakan istifa”, “Bakan elini üstümüzden çek” sloganlarıyla salonu terk etti.

Bursa‘da Çelebi Mehmet Lisesi konferans salonunda gerçekleştirilen eğitime katılan öğretmenler de Ömer Dinçer’in açılış konuşması sırasında, “Bizi dinlemeyen bakanı biz de dinlemeyiz” diyerek salonu terk etti.

İzmir‘de Bornova ve Kemalpaşa‘da da öğretmenler salonu terk ettiler. Bornova Anadolu Lisesi’nin konferans salonunda Bakan Dinçer’in telekonferans olarak konuşması başlayınca öğretmenler alkış ve protestolarla salonu terk ettiler. Kemalpaşa’da Mopak Endüstri Meslek Lisesi‘nde yapılan seminer çalışmasına da öğretmenler derse girmediler.

Ankara Mamak’ta Abidinpaşa Endüstri Meslek Lisesi’nde yapılan seminerde öğretmenler salonu tamamen boşalttılar. Altındağ’da Atatürk Lisesi’nde seminer için toplanan öğretmenler de aynı şekilde, Bakan’ın konuşması boyunca salona girmediler.

SBS boykotu

Öğretmenler tepki ve öfkelerini SBS sınavına katılmayarak da ortaya koymuşlardı. Vatan gazetesinde yer alan habere göre, boykotun nedeni ise, Başbakan Erdoğan’ın, iki hafta önce memurlarla birlikte grev yapan öğretmenler için az çalıştıklarını, daha fazla tatil yaptıklarını ve diğer memurlardan çok daha fazla kazandıklarını söylemesiydi. Bu sözlerin ardından özür bekleyen öğretmenler, SBS’yi boykot etti. 680 bin öğretmenden yaklaşık 300 bini, sınav görevlendirmesi için ismini listelere yazdırmadı. Gönüllü olmayan öğretmenlerin sayısı bu denli yüksek olunca da, bazı illerde valiliklerce resen görevlendirmeler yapıldı.

Gösterilen tepkinin sembol şehri ise Diyarbakır oldu. Diyarbakır’da 400’ü gönüllü, 3 bin 600’ü de resen görevlendiren toplam 4 bin öğretmen sınava girecekti. Ancak sendikalara üye bin 800 civarında öğretmen rapor alarak veya gitmeyerek tepkisini dile getirdi. Valilik de, köylerde görev yapan öğretmenler, idareciler, stajyer öğretmenler, lisans mezunu memurlar ve sivil polisler ile gözetmen açığını kapamaya çalıştı. Yine valilik tarafından hastanelere de öğretmenlere rapor vermeyin talimatı verildi.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, boykotla ilgili şu bilgileri verdi: “Her ilde bu eylem yapıldı. Sendikalar doğrudan doğruya karar almadı. Alsaydı çok daha fazla öğretmen görev yapmazdı. Bu eylemin nedeni Başbakan’ın öğretmenler için söylediği sözleri. Öğretmenler Başbakan’a kızdı.” Eğitim Bir Sen Genel Sekreteri Ali Yalçın ise şunları söyledi: ”Öğretmenler haklı olarak tepkilerini gösterdi. Bunun adı bir sivil direniştir. Sınavda gözetmen öğretmen 39 TL alıyor. Polis 44, şoför 55, sınav komisyonu üyesi ise 110 TL alıyor.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*