Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Metal’de 20 yıl sonra gelen Grev Kararı

Metal’de 20 yıl sonra gelen Grev Kararı

20 yıl sonunda metal işkolunda Grev kararı alındı!

9 Şubat tarihinde toplanan Birleşik Metal-İş başkanlar kurulunda grev kararı çıktı. Grev kararları dün itibarı ile fabrikalara asılmaya başlandı. 10 Şubat itbarı ile Kocaeli’nde Kurulu Bosal, Arfesan, Areva, Demisaş fabrikalarına grev kararları asıldı. Başkanlar Kurulu tarafından alınan grev kararları işyerlerine aşamalı olarak asılmaya devam edecek.

Birleşik Metal İş Kocaeli Şubesinde gerçekleşen toplantıda konuşan Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, grev kararı alma gerekçeleri olarak MESS ile devam eden TİS görüşmelerinde MESS’in önerdiği %5.35 zam oranının kabul edilebilir olmaması, her işyerinde farklı zam uygulamasını getiren ücret zam uygulamasının kabul edilmemesi ve iş yasasındaki değişikliklerle TİS’lerle kazanılan hakların boşa düşürülmek istenmesi gösterilmiştir.

Ekim ayından beri devam eden Metal grup sözleşmelerinde ilk başta Türk Metal Sendikası ile MESS arasında İşçiyi Satış Sözleşmesi (İSS) imzalanmış, 4 şubat tarihinde ise Çelik-İş MESS’in şartlarını kabul ederek şatışa ortak olmuştu. Tam bu aşamada Birleşik Metal-iş’in aldığı grev kararı Metal işçilerinin son 20 yıllık özlem ve isteklerine uygun bir zemin hazırlamaktadır.

Grev kararının nasıl uygulanacağı konusunda da bilgi veren Serdaroğlu, Grev kararının alınmasının grevin hemen uygulanacağı anlamına gelmediğini, 2 aylık süre içinde anlaşma sağlanmazsa kararın uygulanacağını belirtti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*