Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Metal sözleşmeleri: Grev şart!
BURSA'DA DUN GECEDEN BERI URETIMIN DURDUGU OYAK RENAULT FABRIKASINDA ISCILERIN EYLEMI DEVAM EDIYOR. FOTO EDIP TEKIN/BURSA, (DHA)

Metal sözleşmeleri: Grev şart!

Metal işkolunda, MESS ile Türk Metal, Birleşik Metal, Öz Çelik İş arasında 130 fabrika ve 130 bin işçiyi kapsayan grup toplu sözleşmeleri müzakere süreci bu hafta bitiyor. MESS, uzlaşma noktasından uzak olduğunu belirterek, işçilere sefalet zammı ve idari dayatmalarını açıkladı.

MESS genel sekreteri Özgür Bulut, işçi sendikalarının zam oranı istemini kabul etmeyeceklerini, daha önce memurların aldığı yüzde 4 ile beyaz yakaların aldığı yüzde 10’u emsal görüp dayatacaklarını söyledi.

Bulut bu oranların üstü istenir ve grev olursa, yatırımların başka ülkelere kaydırılması ve kitlesel işçi çıkarma tehditlerini savurdu. MESS’in sözleşmede “olmazsa olmaz şartımız” dediği dayatmalarını ise şöyle sıraladı:

“Bizim görüşmelerde olmazsa olmaz dediğimiz 3 şart var. Birincisi; 3 yıllık sözleşme yapmak istiyoruz. İşçi kanadı ise 2 yıllık istiyor. Başka ülkelerde 5- 6 yıllık sözleşmeler var. Bizde yasal sınır 3 yıl. İkincisi; Devamsızlığın azalmasını istiyoruz. Doğum, iş kazası gibi istisnai durumlar haricinde işe gelmeyenlerin, gelmediği süredeki ikramiyeleri kesilsin, bir havuzda toplansın. Daha sonra işçi sendikalarının da kararı doğrultusunda süreklilik sağlayan işçilere dağıtılsın. Üçüncüsü ise; Eşit işe eşit zam talep ediyoruz. İşçi sendikaları ise kıdem zammı istiyor. Kıdem zammını en son Japonya uyguluyordu, onlar da vazgeçtiler.”

MESS’in 3 yıllık sözleşme dayatması, ardından daha da uzatılarak toplu sözleşme hakkının fiilen ortadan kaldırılmasını hedefliyor. Bu zaten kaçınılmaz grev nedeni!

MESS’in “devamsızlığın azaltılması” dediği, işçilerin hastalık dahil her türlü izin hakkını gaspetmeye dönük. Vahşi “Tam Zamanında Sistemi”nin bir ifadesi. İzin alanların ikramiyelerinin kesilip almayanlara dağıtılması cinliği ise, bunun üstüne bir de Performans Sistemini dayatıyor. İşçileri birbirlerinin ve kendilerinin leş kargası haline getirerek, mutlak ve göreli emek-zaman sömürüsünü azami şiddetlendirmeyi hedefliyor. Tartışılmaz grev nedeni olmalı.

MESS’in “eşit işe eşit zam” dediği ise, zamların kıdeme göre olmaktan çıkarılmasını, eski işçilerin ücret zamlarını yeni işçiler düzeyine düşürmeyi hedefliyor. Eşit işe eşit ücret olmadan eşit zam bir hileden ibarettir. Metal işçileri eşit işe eşit ücret için mücadele etmelidir: Önce yeni ve düşük ücret alan işçilerin ücretlerine, aynı işleri yapan eski işçilerin düzeyine doğru iyileştirme yapılmalı, zam oranları da aşağıya doğru değil yukarıya doğru eşitleyici olmalıdır.

Metal işçileri, yalnızca MESS’in pervasız dayatmalarını püskürtmek için değil, kendi gerçek mücadele istemleri (sözleşmeli, stajiyer, taşeron işçilerin kadroya alınması, iş saatlerinin kısaltılması, grev özgürlüğü, vd) için tabandan örgütlenecek bir kitle grevine hazırlanmalı. Metal işçileri için “şart” olan bir şey varsa o da, sendika bürokrasilerini aşmak ve fiili, etkin, kitlesel bir sınıf mücadelesine hazırlanmaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*