Anasayfa » GÜNDEM » Metal işçileri grev yasağını tanımıyor, fabrikalar eylem yeri!

Metal işçileri grev yasağını tanımıyor, fabrikalar eylem yeri!

Grevleri yasaklanan GE Grid Solutions, ABB Elektrik, Schneider Elektrik ve Enerji işçileri, yasağı tanımama ve fabrikalara girip üretim yapmama kararı aldı.

Birleşik Metal-İş Sendikası, yasağı tanımama ve işyerlerini eylem alanına dönüştürme kararını bir bildirgeyle açıkladı.

Dün gece vardiyasından itibaren Birleşik Metal üyesi işçilerin çalıştığı grevde olan ve olmayan fabrikalarda toplantılar, eylemler, iş yavaşlatma, bildiri okuma, yürüyüşler yapılıyor.

sarkuys2Sabah vardiyasından itibaren GE, ABB, Schneider işçileri fabrikaya girip makinaların başında çalışmadan ya da yemekhanelerde toplanarak oturma grevine başladılar.

Sarkuysan, Kroman, Bosal, Polkima, Legrand gibi pek çok fabrikada ise bir saatlik iş bırakma, bildiri okuma, iş yavaşlatma, yürüyüş gibi dayanışma eylemleri yapılıyor.

kromanfabrikasiMetal işçilerinin grev yasağını tanımama, grevi işyerlerinde fiilen sürdürme ve dayanışma eylemleri, sınıf mücadelesinde ileri doğru atılmış önemli bir adımdır.

Tüm işçileri, metal işçileriyle eylemli sınıf dayanışmasını yükseltmeye, sermayenin baskı ve yasaklarını tanımamayı genel bir sınıf tutum ve bilinci haline getirmeye çağırıyoruz!

Grev hakkı grev yaparak kazanılır! Bizi nasıl yönetip yönetemeyecekleri sandıkta değil, işyerlerinde, sokaklardaki mücadeleyle şekillenir!

Grev, işgal, direniş, yaşasın sınıf dayanışması!

Birleşik Metal-İş’in açıklaması:

Bizler metal işçileri olarak, hükümetin sadece ve sadece patronları koruyan, işçinin alınterini gözetmeyen, işçilerin grev hakkını elinden alan, anayasal bir hakkın kullanımını engelleyen kararını tanımıyoruz.

Bizler, Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, daha önce de duyurduğumuz gibi, hükümetin grev yasağına boyun eğmiyoruz. Bizler, tarih boyunca bedel ödeyerek işçi sınıfının kazandığı grevli toplu sözleşme hakkımıza sahip çıkıyor ve işyerlerimizi eylem alanına döndürüyoruz.

Bizler bu mücadele kararını, sadece EMİS üyesi işçiler adına değil, grev hakkı sürekli gasp edilen tüm işçiler adına aldık. Eylemlerimiz, aynı zamanda grev yasağını, işçilerin toplu sözleşme hakkının üzerinde “Demoklesin Kılıcı” gibi sallayan, OHAL’i demokratik hakların kullanılmasının önüne engel olarak koyan, en ufak hak arama talebinde polisi ve tomaları işçilerin karşısına diken Hükümete uyarı eylemidir.

Geçmişte bir çok kez mücadeleleri ile tarih yazan metal işçileri, bir kez daha tarih yazacak bir mücadeleyi büyük bir kararlıkla sürdürecektir. Bu mücadele bizlerin, alın terinin hakkını vermeyen patronlara ve her daim patronların taleplerini emir kabul eden hükümetin grev yasaklarına karşı bir mücadeledir.

Mücadelemiz, EMİS işyerlerinde grevi yasaklanan üyelerimizin talepleri doğrultusunda bir toplu sözleşme imzalanıncaya kadar devam edecektir.
Tüm emek dostlarını, Birleşik Metal üyesi işçilerin bu haklı mücadelesine destek vermeye davet ediyoruz.

BİRLEŞİK METAL-İŞ SENDİKASI
Genel Yönetim Kurulu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*