Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Metal Grevine Destek İçin Aydınlar Platformu ve HDP Ejot’ta (güncellendi)

Metal Grevine Destek İçin Aydınlar Platformu ve HDP Ejot’ta (güncellendi)

Korkut Boratav, E. Ahmet Tonak, Sungur Savran, Fikret Başkaya, İzzettin Önder, Nilgün T. Ongan, Fatma Gök, Atilla Özsever, Hilmi Hacaloğlu, Kurtar Tanyılmaz, Levent Dölek, Mert Kükrer, Mustafa Kemal Coşkun’un aralarında olduğu 185 akademisyen ve aydının oluşturduğu Metal Grevine Destek İçin Aydınlar Platformu, Ejot Tezmak fabrikası önündeki direniş nöbetini ziyaret etti.

Platform adına açıklama yapan Sungur Savran, grev yasağının haksız ve gayri meşru olduğunu söyledi. AKP Hükümetinin daha önce Şişe Cam ve Çaykur grevlerini de yasakladığını hatırlatan Savran, hükümetin 15 bin işçiyi kapsayan ve son derece büyük bir katılım ve kararlılıkla başlamış olan metal grevi yasaklamasının şaşırtıcı olmadığını belirtti.

Metal grevini kendi grevleri olarak gördüklerini vurgulayan Savran, “Herkesi metal işçilerinin haklı grevini sahiplenmeye, gelebilecek baskıya karşı işçilerle dayanışma içinde olmaya, maddi ve manevi her türlü desteği vermeye çağırıyoruz” dedi.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğretim üyesi Nilgün T. Ongan söz aldı. Ongan, grevin etkisinin başlamadan gösterdiğini, grev başlamadan sermayenin dağıldığını söyledi ve “Bu direniş işçi sınıfının simgesi oldu. Biz kazanacağız” dedi.

İHD Yönetim Hulisi Zeybel de işçilerin onurlu direnişini desteklediklerini ve yanlarında olacaklarını belirtti.

Birleşik Metal İş Sendikası 2 Nolu Şube başkanı Yılmaz Bayram’da söz  aldı.

Bayram açıklamasında “Metal grevine koyulan yasağın işçi sınıfına yönelik bir saldırı olduğunun vurguladı. Bu yasağa boyun eğilmemesi gerektiğini vurguladı. Ejot ve Paksan işçilerinin yasağa rağmen Grevi sürdürdüklerini ifade etti. Ejot’ta işgalle Paksan’da da grev çadırında bekleyişle mücadelelerinin sürdügünü de ekledi.

Bugün 14.00’de yapılacak başkanlar kurulu toplantısına 2 nolu şube olarak fabrikaya girilse dahi şalterlerin indirilmesi önerisinde bulunacaklarını ifade etti. Bu yasağa boyun eğilmesinin sınıfın üzerindeki baskının artması olduğunu vurguladı.

Birleşik Metal İş; “DİSK’in kuruluş değerlerine Maden İş’in Değerlerine sahip çıktığını iddia ediyorsa bu yasağa karşı şalter indirme iradesini göstermelidir” vurgusu yaptı.

Aydınlar işçilerle birlikte “Biz bitti demeden bu grev bitmez”, “Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır”, “Vur vur inlesin AKP dinlesin” sloganları attı.

Daha sonrada grev alanına HDP bileşenleri ziyarete geldi. Ziyaret halaylarla devam ediyor. Halay boyunca ‘Biji berxwedana karkeran”, “Yaşasın halkların kardeşliği’ sloganları atılıyor.

10947873_385937011572847_491697710_n (1)

 

10967741_385936961572852_42538167_n (1)

 

10961881_385936924906189_1287496211_n

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*