Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » MESS Dayatmasına Karşı İşçiler Eylem’de

MESS Dayatmasına Karşı İşçiler Eylem’de

Metal Sektöründe çalışan on binlerce işçiyi ilgilendiren 2014-2016 MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi süreci patronların dayatmaları karşısında grev aşamasına geldi. DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası birçok ilde MESS temsilcilikleri önünde patronların dayatmaları ve süreci teşhir eden eylemler yaptılar.

İstanbul’da yapılan eylemde MESS önüne siyah çelenk bırakıldı. Şişli’de bulunan MESS Merkezine yürüyen işçiler Merkez önüne bir siyah çelenk bıraktılar.

Şişliden yürüyüş yapan işçiler yürüyüş sırasında “Susma haykır MESS’ başkaldır”ve”İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganlarını haykırdılar. MESS önünde  sendika Genel Sekreteri Selçuk Göktaş bir basın açıklaması yaptı.

Göktaş sürecin tıkanma aşamasında olduğunu ve grev aşamasına gelindiğini bildirdi. MESS’in metal işçilerinin haklı ve insani taleplerine karşı sistemli bir saldırı sürdürdüğünü ifade eden Göktaş, işbirlikçi sendikanın ise sürecin detaylarıyla ilgili kendi üyelerine bilgilendirme yapmamasını eleştirerek bu sınıf düşmanı tutumu teşhir etti.

MESS’e sundukları talepleri özetleyen Göktaş, 875 ile 1340 TL arasında maaş alan işçiler için istenilen 63 TL’lik iyileştirmenin MESS tarafından “aşırı” bulunduğunu ifade etti.

Göktaş, toplu sözleşme kapsamındaki işçilerin ortalama çıplak ücretinin bin 160 TL olduğunu, MESS’in ise aylık 44 TL net zam önerdiğini belirterek bu zammın vergiye giderek metal işçisinin cebine girmeyeceğini ifade etti.

Göktaş sendikalarının teklifinin ise ortalamada net 225 TL olduğunu, bunun öncesinde ise 845 TL olan ücretlerin 875 TL’ye tamamlanması olduğunu belirtti.

Açıklamanın ardından MESS önüne siyah çelenk bırakıldı. Eylem işçilerin çektikleri halaylar ve atılan sloganlar ile son buldu.

Ayrıca Metal İşçileri İzmir ve Kocaeli başta olmak üzere diğer illerde de eylem yapacaklar.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*