Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Mersin’de Metin Lokumcu protestosu

Mersin’de Metin Lokumcu protestosu

Mersin’de, Kesk Subeler Platformu ve birçok devrimci ve sosyalist kurumun katılımıyla polis terörü ve emekli öğretmen Metin Lokumcu‘nun öldürülmesini protesto etmek için yürüyüşlü bir basın açıklaması yapıldı.

Saat 18:00’de KESK binası önünden Hastane Caddesi üzerindeki AKP binasına doğru başlayan yürüyüşe, KESK Şubeler Platformu imzalı pankartın arkasında çeşitli devrimci, sosyalist kurum katıldı. Eyleme Liman-İş‘te 30 kişilik kitlesi ile katıldı.

Metropol binasının önüne gelindiğinde kitlenin önü 2 panzer ve çevik kuvvet tarafından kesildi. Yapılan görüşmelerin ardından AKP binasına 100 m mesafede ki Kuruçeşme mevkiinde basın açıklaması yapılmasına izin verildiği açıklanırken, bu esnada KESK Dönem Sözcüsünün “Bütün sendika, parti ve kitle örgütlerine sesleniyorum. Herkes kitlesine sahip çıksın. Çıkacak olayların sorumlusu siz olursunuz” türünden bir uyarı yaptı. Bu uyarı ile KESK yönetimi, Hopa dahil, İstanbul ve Ankara’da yaşanan bütün olayların sorumlusunun protestocu kitle olduğu düşüncesini itiraf etmiş oldu. Bu açıklama kitle arasında ciddi rahatsızlık yaratsa da oldu-bitti ile geçiştirilmek istenen eylem komitesi tarafından ciddiye alınmadı.

Polisin geri çekilmesi sonucu yürüyüşe devam eden kitlenin önü bu sefer Kuruçeşme’de kesildi. KESK yöneticilerin hızlıca okudukları basın açıklamasından sonra, ÖDP İl Başkanı’nın Metin Lokumcu ile ilgili konuşması gerçekleşti. Basın açıklamasından sonra yürüyüş boyunca omuzda taşınan temsili tabutun 2 kişi tarafından AKP İl Binasının önüne bırakılacağı duyurusu yapılmasına rağmen, basın açıklamasının okunmasının ardından KESK yöneticileri eylemi bitirerek geri döndüler. Polisin, sayının iyice azalmasından aldıkları güçle tabutu geçirmeyeceklerini söylemesi üzerine çoğunluğu devrimci kurum temsilcilerinin olduğu kitle tabutu panzerin üzerine koymak istedi. Polisin tabutu indirmesi üzerine de ufak çaplı gerilim yaşandı. Eylem daha sonra sloganlarla bitirildi.

Okunan basın açıklamasınsa şu ifadelere yer verildi;

Tüm demokratik hak ve özgürlük taleplerinin polis şiddetiyle bastırılmaya çalışıldığı günlerden geçiyoruz. Seçim sürecinde bu saldırılar gözü kara biçimde yaygınlaştırılıyor. 20 Nisan günü Bismil’de YSK kararını protesto etmek isteyen İbrahim Oruç’un öldürülmesi de bu şiddetin ürünüydü.

Dün Trabzon’da “Eşkiya Hopa’ya da inmiş” sözleriyle suçunu bastırmaya çalışan Başbakan; Hopa’da dün gece yarısı başlayan operasyonun da startını vermiştir. OHAL koşulları yaşanan Hopa’dan bugün sağlıklı bilgi almak mümkün olamamaktadır.

Diğer taraftan Hopa’da yaşanan olayları Ankara’da protesto eden 50’den fazla kişi gözaltına alınmış ve işkenceye tabi tutulmuşlardır. Gözaltına alınanlar arasında avukatlar, sendika yöneticileri ve kamu görevlileri de bulunmaktadır. Tarım Orkam-Sen Ankara Şube Başkanı Osman Özyurt ve BES İstanbul 1 Nolu Şube Yönetim Kurulu Üyesi Gülsüm Yıldız da gözaltına alınanlar arasındadır.

Devlet eliyle adeta terör estiren Başbakan yarın Mersin’e hoş gelmeyecektir. Halka zulüm ve işkenceyi reva gören Başbakan yarın devlet eliyle ruhsatsız kaçak alışveriş merkezinin de açılışını yapacaktır. Emek ve demokrasi düşmanı Sayın Başbakana göre demokratik hakkını kullananlar, derelerini satmayanlar “eşkıya” kıyıları yağmalayıp alışveriş merkezi yapanlar ise baş tacıdır.

Hopa’da yaşanan ve hala yaşanmakta olan OHAL koşullarının kaldırılması ve gözaltılara biran önce son verilmesini istiyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*