Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Mersin: Yarısı boş stadyum, kitlesel protesto, 8 gözaltı

Mersin: Yarısı boş stadyum, kitlesel protesto, 8 gözaltı

Akdeniz Olimpiyatları’nın 17.si 20 Haziran günü Mersin’de başladı. Olimpiyat açılış töreni için Mersin’e gelen Başbakan Erdoğan 21 ilden toplanan 10 bin polis ve 16 helikopter ile şehre neredeyse bir çıkartma yaptı. Yarı yarıya boş bir stadyumda yapılan açılış töreni çokça protestoya sahne olurken, açılış töreni ardından kenti terkeden Erdoğan arkasında 8 gözaltı ve çok sayıda yaralı bıraktı.

Gezi Parkı eylemleri 31 Mayıs gününden beri Mersin’de de devam ediyor. Mersin Barış Meydanı’na kurulan çok sayıda çadır gün boyu etkinliklere sahne olurken, her akşam 21.00’da yapılan kitlesel yürüyüşler de şehrin vazgeçilmesi haline geldi. 31 Mayıs-1 Haziran dışında günlerdir süren eylemlere bugüne kadar tek bir polis müdahalesi dahi olmadı. Akdeniz Olimpiyatları’nın yaklaşması ve eylemlerin devleti zora sokacak seviyeye gelmemesi nedeniyle polis eylemleri izlemekle yetindi.

Erdoğan’ın Mersin halkı tarafından protesto edileceği korkusuyla halkın olimpiyat açılış törenine katılımı engellendi. Bilet satışlarının başladığı ilk onbeş dakika içinde 20 binden fazla bilet bloke edildi. Günler öncesinden ciddi bir polis yığınağı oluşturuldu, çevre illerden ve ilçelerden AKP üyelerinin otobüslerle stadyuma taşındığı biliniyor. Buna karşın, açılış töreninde stadyumun yarısı boş kaldı.

20 Haziran günü Olimpiyat açılış töreni için Mersin’e gelecek Erdoğan’ı protesto eylemine ise polisin müdahalesi çok sert oldu.

“#direnmersin inisiyatifi” hem Gezi Parkı olayları nedeniyle şehre gelecek olan Erdoğan’ı protesto etmek hem de Mersin’e gelen çok sayıda ülke vatandaşı ve basınına yaşananları anlatabilmek amacıyla bir eylem çağrısı yaptı.

Saat 17.30’da Forum AVM ve Mezitli Belediyesi önünden iki koldan toplanıp KİPA önünde buluşulacak ve Olimpiyat Stadyumuna yürünecekti. Ancak polis her iki kolun yürümesine de izin vermedi. Mezitli kolunda sayının az olması nedeniyle dolmuşlarla Forum AVM önüne gelindi. Forum AVM önünde toplanan insanların sayısı giderek arttı. Hem Forum Meydan, hem de AVM’nin içi ve balkonları binlerce insanla doldu.

Polisin sürekli dağılın anonslarına rağmen katılım giderek arttı. Polis barikatına ilk yüklenmenin ardından polisin ilk saldırısı geldi. Polisin tazyikli su kullanması üzerine kısa süreli bir panik olsa da dağılma yaşanmadı. Polisin kullandığı suda yoğun biber gazı vardı. Öyle ki sıkılan suyun ulaşmadığı uzak noktalarda bile insanlar etkilendi.

İkinci saldırı bir saat sonra geldi. Barikata yüklenilmesinin ardından bu kez polisin saldırısı çok sert oldu. Tazyikli su, biber gazı ile insanları dağıtamayacağını gören polis bu kez çevik kuvvetle saldırdı. Forum AVM içine doğru kaçışan insanlar ezilme tehlikesi geçirirken korkunç bir izdiham yaşandı. Polis kitle üzerine rastgele plastik mermi sıktı. Çok sayıda insan kol ve bacaklarından plastik mermi ile yaralanırken, Mustafa Erçe isimli 55-60 yaşlarında bir kişi de göğsünden yaralandı.

Polisin jopla insanların başını hedef alması nedeniyle özellikle başından yaralanan çok sayıda eylemci oldu. Gazdan etkilenen, fenalık geçiren, bayılan çok sayıda insan vardı. Başta ZARA olmak üzere kapılarını insanlara kapatmak isteyen işyerleri zorlanarak kapıların açılması sağlandı. TTB üyesi doktorların ve çok sayıda tıp öğrencisinin kurduğu iki ayrı revirde çok sayıda yaralı ile ilgilenildi.

Bir süre sonra kitle yeniden toplandı ve sloganlar hep bir ağızdan bu kez daha güçlü atılmaya başlandı. Saat 23.00’e kadar sloganlar ve marşlar sürdü. Erdoğan’ın açılış konuşmasının bitmesi ve şehirden ayrılmasının hemen ardından ve yapılan pazarlıklar üzerine polis Forum’u terk etti. Eylemi organize eden “#direnmersin inisiyatifi” eylemi sonlandırma kararı aldı. Bunun üzerine tartışmalar da yaşandı. Çok sayıda insan eyleme dair görüşlerini dile getirdi. Eylemi fırsata çevirmeye çalışan CHP milletvekillerine tepkiler geldi. Nerdeyse bir saat süren tartışmalar ardından kalan insanlarla Barış Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirilerek eylem sonlandırıldı.

Mersin’de 21 Haziran günü saat 19.00’da Pozcu Postanesi önünde buluşarak eylemlerini devam ettirecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*