Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Mersin’de 1 Mayıs

Mersin’de 1 Mayıs

Tertip komitesinin DİSK, KESK, Turk-İş, TMMOB ve TTB‘nin olduğu bu yılki 1 Mayıs mitingi için, geçen yıl da olduğu gibi Cumhuriyet Meydanı seçilmişti.

İşçi ve emekçilerin düzenlediği etkinlikler dışında bütün gösterilere açık olan bu meydan, Taksim Meydanı gibi geçen yıl işçilere açılmıştı ve Valilik tarafından bu yıl da kabul edilmek zorunda kalındı. Saat 11’de toplanılıp İstiklal Caddesi‘nden miting alanına yürüyüş şeklinde gerçekleşmesi planlanan etkinlik, saat 10:00’dan itibaren başladı.

Bu yılki 1 Mayıs bileşeninde ilk dikkat çeken, geçen senelere göre işçi sayısındaki artıştı. Genelde göstermelik sayılarda gelen işçi sendikaları, bu sene her zamankinden daha yoğun bir katılım sağlamışlardı. İşçiler arasında ise gerek sayısallık gerekse de coşku bakımından TÜMTİS‘de örgütlü Liman ve Taşımacılık işçileri ön plana çıkıyorlardı. TÜMTİS dışında DİSK/Genel-İş de diğer bir kitlesel işçi kortejiydi. Ayrıca Belediye-İş, Liman-İş, Petrol-İş, Kristal-İş sendikalarında örgütlü işçiler ve Emekli-Sen her zamankine göre daha kitlesel katılmışlardı.

Kamu işçilerinin de katılımı geçen senelere göre daha yoğundu. Başta Eğitim-Sen olmak üzere BES, SES, BTS, Tarım Orkam-Sen ve diğer sendikalardaki işçiler yürüyüşte ve alanda önlük, flama ve bayraklarıyla yer aldılar.

Sendikalar dışında Ataması Yapılmayan Öğretmenler, Eğitim Emekçileri Derneği, Eğitim Fakültesi Öğrencileri ve Genç-Sen alanda yerini alırken, Bağlarbaşı Köylüleri ise “Yaşasın 1 Mayıs” “İşçi- Köylü El Ele Genel Greve” Pankartları ile alanın renkli kortejlerindendi.

Sanatçılar ve Nükleer Karşıtı Platform coşkularını ve borazan seslerini hiç durdurmadan alanda yerlerini aldılar.

Devrimci, sosyalist ve demokrat çevre ve kurumlar ise yürüyüşte sendikalar ve çeşitli kitle örgütlerinin arkasında yerlerini aldılar. Dev-Lis, Öğrenci Muhalefeti ve Halkevleri‘nin kitlesel ve coşkulu kortejleri dikkat çekerken, ayrıca DHF, ESP, SDP, Sosyalist Yeniden Kuruluş Parti Girişimi, Partizan, EHP ve DİP pankartları, önlükleri ve flamaları ile katılım sağladılar.

Seçim döneminde bulunulmasının da etkisiyle CHP kitlesi hiç olmadığı kadar ortama uyum sağlamaya çalışmış, yanlarında atılan sloganlara katılarak, alkışlayarak “Bizde sizden biriyiz” mesajları vermeye çalıştılar. Yine YSK’nın kararının ardından çatışmalı bir hafta yaşamış BDP kitlesi de Newroz gibi olmasa da geçen senelere göre kitlesel bir katılım sağladılar.

Biz İşçi Meclisi okurları ise bu yılki 1 Mayıs eylemine “Sermaye İçin Değil İşçiler İçin Demokrasi” yazılı pankartımız ve “Dünyanın Bütün İşçileri Birleşin”, “Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni”, “”Kahrolsun Burjuva Diktatörlüğü” gibi sloganların yazılı olduğu dövizlerimizle katıldık. Ayrıca yürüyüş boyunca ve alanda Devrimci Proletarya flamaları dalgalandırıldı, başta işçi sendikaları olmak üzere bütün alana bildirilerimiz dağıtıldı.

Cumhuriyet Meydanına kortejlerin girişi yaklaşık 2 saat sürdü. Sendika şube başkanlarının çoğu AKP’yi hedefe çakan uzun ve gereksiz konuşmalarının ve sıcağın etkisiyle alana girdikten sonra dağılmalar başladı.

Alanda dikkat çeken en önemli gelişme ise Büyükşehir Belediyesinin sahibi olduğu İmar İnşaat Şirketinin işçilerinin konuşma talebinin kürsü tarafından engellenmek istenmesi idi. İşçilerin örgütlü olduğu sendika olan, Genel-İş’in şube başkanının konuşmasının en sona ertelenip sonra da zaman kısıtlılığı nedeniyle engellenmeye çalışılması, “patron” Büyükşehir Belediyesi’nin tüm ayak oyunlarına rağmen örgütlenerek yetki başvurusunda bulunan işçiler tarafından büyük tepki aldı. Hep birlikte kürsüye yürüyen ve kürsüyü işgal etmek isteyen işçilerle kürsüyü kullananlar arasında kısa bir itiş kakış yaşandıktan sonra, sendikacılar müziği keserek işçilere söz hakkı vermek zorunda kaldılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*