Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Mavi Liste” Kürt burjuvalarını bölgesel aktör olmaya çağırıyor

“Mavi Liste” Kürt burjuvalarını bölgesel aktör olmaya çağırıyor

Yaklaşan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri, Kürt sorununda neoliberal reformist çözüm sürecinin hangi sınıfın çıkarlarını güçlendirdiğinin somut bir göstergesi oldu. Seçimlere “Mavi Liste” ile giren BDP-DTK çizgisindeki “Demokratik İşverenler Girişimi”nin propaganda çalışmaları devam ediyor. BDP Amed İl Başkanlığı‘nı ziyareti sırasında BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt “Mavi Liste”yi desteklediklerini, bu seçimin sahibi olarak “Mavi Liste”nin yanında yer aldıklarını ve 1 Haziran‘a kadar BDP olarak “Demokratik İşverenler Girişimi” ile birlikte seçim çalışmasını yürüteceklerini açıkladı.

“Mavi Liste” adayı aynı zamanda DTK üyesi

ANF‘nin haberine göre “Mavi Liste” adayları BDP Amed İl Başkanı Zübeyde Zümrüt‘ü makamında ziyaret etti ve destek talep etti. Adaylardan aynı zamanda Demokratik Toplum Kongresi üyesi olan Mesut Çelik, Öcalan‘ın başlattığı neoliberal reformist çözüm sürecinden bahisle, “Bizim bu sürecin çözümü ve başarıya ulaştırılmasına destek olmak değil, bizzat çözümün geliştirilmesinin temel aktörleri olma iddiasındayız” dedi. Yine listede yer alan ve aynı zamanda DTK Daimi Meclis üyesi olan Şilan Elmas da, konuyu kadın adaylar açısından ele alarak, “Amacımız, Ticaret Sanayi Odası’nda kadın girişimini yaratmaktır, en önemli projelerimizden biri budur. Bu sebeple tüm kadınlara mavi listeyi destekleme çağrısı yapıyoruz. Kadın adayları desteklemek için sizden de çaba bekliyoruz” dedi.

Ayrımsız-sınıfsız kadın söylemi burjuvazinin çıkarlarını temsil eder

Gerek Şilan Elmas gerekse de Filiz Bedirhanoğlu konuşmalarında iş yaşamının erkek egemen olmasından yakınarak kadın istihdamını -sınıf diliyle, kadın işçi sömürüsünü!- ve girişimciliğini destekleyeceklerini dile getirdiler. Kürt kadın burjuvalarının konuşmaları, kadın sorununun hangi gerekçeyle olursa olsun sınıfsızlaştırılarak kendindeleştirilmesinin yalnızca ve yalnızca burjuvazinin çıkarlarına hizmet ettiğini bir kez daha somut olarak gösterdi. Ticaret Odası’nın 183 yıllık tarihinde hiç kadın temsiliyeti olmamasından yakınan Bedirhanoğlu, kadınların girişimcilikte siyasette -açık ifadesiyle ulusal mücadelede- olduğu kadar temsil edilmemediğine ve kadın burjuvaların sayı ve etkinliğinin artması gerektiğine işaret etti.

“Savaştan en çok etkilenen kesim iş çevreleri”!

BDP Amed İl Başkanı Zübeyde Zümrüt de, konuşmasında “Mavi Liste”yi hem sınıfsal hem kadın burjuvalar açısından destekledi. Kadınların ticarette yeterince yer almadığına işaret etti ve başarılar diledi. Zümrüt, BDP olarak DTK olarak “Mavi Liste”yi desteklediklerini açıklarken, “30 yıllık savaş sürecinde özellikle Kürdistan illerinde iş insanları en fazla etkilenenler arasında oldu. Ancak biliyorsunuz sayın Öcalan’ın başlatmış olduğu yeni bir süreç var. Bu, Kürtler açısından bir bütünen yeni bir hamledir. Demokratik kurtuluş ve özgür yaşamı inşa etme adına önemlidir. Bu çerçevede sivil toplum örgütlerini önemsiyoruz. Bugüne kadar belki bizim de bu konuda ciddi bir çabamız olmadı ve bu kurumlarda demokratik bir yönetim anlayışını oturtma konusunda ciddi bir örgütlülüğümüzün olmadığının farkına vardık. Ama mavi liste içerisinde yer alan arkadaşlarımızın Ticaret Odası’nı demokratik bir yönetim anlayışına kavuşturacakları inancındayız” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi’nin sınıfsal konumunu tanımlayan Zümrüt, “Yurtseverliğin ölçüsü de bir çatı altında toplanmaktır. Bu çatı da DTK’dır. DTK, herkesin düşüncelerini özgürce ifade edebileceği bir çatıdır. Onun için herkesi tekrar DTK’nin ve BDP’nin desteklediği mavi listenin yanında yer almaya, Ticaret ve Sanayi Odası’nı bu halka hizmet edecek bir duruma getirmeye çağırıyoruz. Ticaret ve Sanayi Odası’na üye olan herkesin bu halka karşı sorumluluğu vardır” dedi.

Kürt burjuvalarına bölgesel güç olma çağrısı

“Demokratik İşverenler Grubu” dün de Amed’de esnaf ziyareti yaparak destek istedi. “Mavi Liste” adına konuşan Filiz Bedirhanoğlu, Kürt ulusal hareketi literatürünün bütününde olduğu üzere “demokrasi” kavramını sınıfsal karakterinden ayrıştırdı. Kürt kapitalizminin geliştirilmesini ancak bir burjuvanın yapacağı tarzda, “özgür yaşamın ekonomisini inşa etmek” olarak tanımladı. “Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nı bölgesel, ulusal ve uluslararası bir aktöre dönüştürmek için tüm Amed işverenlerini mavi listeyi desteklemeye çağırıyoruz” sözleriyle neoliberal reformist çözüm sürecinin tekelcisi, orta ölçeklisi ile her burjuvaya hitap eden karakterini ortaya koydu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*