Anasayfa » BASINDAN » Market işçilerinin eylemlerine karşı polis müşterileri kovdu, mağazaları kapattı!

Market işçilerinin eylemlerine karşı polis müşterileri kovdu, mağazaları kapattı!

Real Market işçileri ve Makro/Uyum işçileri direnişlerine Nakliyat İş Sendikasıyla birlikte dayanışma içinde devam ediyor. AVM içlerinde yaptıkları eylemlerle gündeme gelen ve polis tarafından sert müdahalelere de maruz kalan işçiler, Valilik AVM içinde yapılan eylemleri yasaklayınca farklı bir yola başvurarak direnişteki kararlılıklarını gösterdi. İşçiler, AVM’lerde bulunan Migros ve MediaMarkt mağazalarına girerek alışveriş yapıyor, aldıkları ürünleri kasadan geçirdikten sonra ‘işten atıldıklarını, hiç bir yasal haklarının ödenmediğini ve paraları olmadığını’ söyleyerek ürünleri geri bırakıyor.

BİR GÜNDE 4 EYLEM

Direnişçi işçiler bugün de 4 farklı eylem birden gerçekleştirdi.

İlk olarak daha önce polisin biber gazlı müdahalesine maruz kaldıkları Meydan AVM’ye giden işçiler AVM içinde ve çevresinde polisin yoğun güvenlik önlemleriyle karşılaştı.

Güvenlik önlemlerinin boyutu öylesine artmıştı ki, AVM içerisinde bulunan Migros ve MediaMarkt mağazalarına giden yollar bile polis tarafından bariyerlerle kapatıldı. Alışveriş yapmaya gelen vatandaşlar da sürekli karşılaştıkları polis ablukasına isyan etti. AVM’nin otoparkına kadar yayılan polis ablukasına tepki gösteren vatandaşlardan bazıları alışveriş yapmayı bırakıp gitti.

AVM önünde bir basın açıklaması yapan işçiler ve Nakliyat İş yöneticileri, bir süre de oturma eylemi yaptı. Basın açıklamasında söz alan Nakliyat İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, yapılan engellemelere tepki göstererek direniş zafere ulaşıncaya dek her türlü yolu deneyerek işçilerin haklarını arayacaklarını vurguladı.

MÜŞTERİLER TAHLİYE EDİLDİ, MAĞAZA KAPANDI

Direnişin bir sonraki durağı Ümraniye Media Markt mağazasıydı. İşçiler mağaza önüne gittiklerinde daha önce de olduğu gibi geldiklerinin haberini alan mağaza yetkililerinin kepenkleri kapattığını gördü. İçerideki müşterilerin de apar topar mağazadan tahliye edildiği öğrenildi.

Burada da bir basın açıklaması yapan Nakliyat İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Valilik tarafından AVM içlerinde eylem yapmalarının engellendiğini, bu da yetmezmiş gibi müşteri olarak alışveriş yapma haklarının da gasp edildiğini belirtti.

‘KASALAR KAPALI’ DİYEREK ALIŞVERİŞ ENGELLENDİ

İşçiler daha sonra Ataşehir Migros mağazasına gitti. Mağazada alışveriş yapan işçiler kasalara geldiklerinde başka bir engellemeyle karşılaştı. İşçilere ‘kasaların çalışmadığı’ bahanesiyle alınan ürünlerin kasadan geçirilemeyeceği söylendi. Bunun üzerine mağaza içerisindeki birçok müşteri de yapılan engellemeyi protesto ederek ‘böyle bir yerden alışveriş yapmayız’ şeklinde tepki gösterdi.

Direnişçi işçiler son olarak direnişin başından beri eylemler yaptıkları Kozyatağı Metro önüne gitti. Burada da bir basın açıklaması gerçekleştirilerek direniş zafere ulaşana kadar, işçiler yasal olan haklarını alana kadar mücadelenin süreceği belirtildi.

İşçiler gittikleri her yerde yoğun polis ablukası altında eylem yaptı. Eylem yapılan yerlerin AVM’ler ve çok sayıda vatandaşın ziyaret ettiği mağazalar olması nedeniyle polis ablukası vatandaşların da tepkilerine neden oldu.

olayneyseo.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*