Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Maltepe taşeron işçileri Ankara’da…

Maltepe taşeron işçileri Ankara’da…

Maltepe Belediyesi tarafından işten atılan taşeron işçiler 15 günlük yürüyüşlerinin ardından bu sabah Ankara’ya ulaştılar.

18 Şubat günü Maltepe Belediyesi önünden yürüyüş başlatan işçiler aralarında Devrimci Proletarya okurlarının da bulunduğu destekçi kitle tarafından saat 10:00’da Batıkent Jandarma Carrefour önünde karşılandılar. “Maltepe işçisi yalnız değildir”, “taşeron sistemi köleliktir” sloganları ile karşılanan işçiler destekçi kitle ile birlikte CHP Genel Merkezi önüne yürüdüler.

Saat 11:30’da CHP Genel Merkezi önüne gelindiğinde burada CHP’li yöneticilerle görüşme taleplerini görevlilere ilettiler. “CHP Halkla İlişkiler Sorumlusu”nun direnişçi işçilerin talebini kabul etmesinin ardından işçilerle birlikte genel merkez binasına gidildi. Kısa bir süre sonra dışarı çıkan işçiler içeride yönetici konumundaki kimseyle görüşemediklerini ve taşeron köleliğine ilişkin hazırladıkları dosyayı da orada bulunan yetkililere teslim etmediklerini söylediler. CHP Genel Merkezi önünde yapılan açıklamada işçiler:

“Bizler buraya sorunlarımızı dile getirmeye geldik. Bu sorunları da CHP Genel Başkanı’na anlatmayı isterdik.Bizlere DİSK Genel Kurulunda ‘arkadaşlar sizler yanımıza geldiniz de biz sizin sorunlarınızı çözmedik mi?’ diyordu; evet işte geldik bizler buradayız, ama “taşeronluk sistemi 21.yüzyılın kölelik sistemidir” diyen Kemal Kılıçdaroğlu burada yok”

diyerek tepkilerini dile getirdiler.

“Bizler yaklaşık 75 gündür direnişteyiz. İstanbul’dan Ankara’ya kar boran, yağmur çamur demeden 14 gündür yürüyoruz. Gerekirse CHP genel merkezi önünde direnişe geçeceğiz. İçtikleri suda, yedikleri yemekte, yürüdükleri yolda Maltepe işilerinin nefesini enselerinde hissedecekler” diyerek sözlerini tamamladı. Alkışlar ve sloganlarla beklemeye geçildi.

Kısa bir süre sonra CHP Genel Merkezi’nden biri gelerek işçilerle tekrar görüşme talebinde bulundu. CHP Genel Merkez binasına giren işçiler CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Yakup Akkaya, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın ve parti sözcüsü Birgül Ayman Güler ile görüştüler.Yaklaşık 1 saat süren görüşmeyi “bizlere iş teklifinde bulundular, yaptıkları eylemin CHP’ye zarar verdiğini bu eylemin AKP’ye yaradığını eylemi bitirmeleri konusunda telkinlerde bulundular” diye anlatan işçiler, “bizler hiçbir şekilde geri adım atmayacağız” diyerek görüşmeyi bitirdiklerini söylediler.

Maltepe İşçileri aşağıda kendilerini bekleyen kitlenin yanına gelerek açıklamada bulunduktan sonra CHP Genel Merkezinin önünden ayrıldılar.

MALTEPE BELEDİYE TAŞERON İŞÇİLERİNDEN İMO ÖNÜNDE 12 GÜNDÜR DİRENİŞTE OLAN CANSEL MALATYALI’YI ZİYARET

Performans yetersizliği bahanesiyle işten atılan ve 12 gündür tüm baskılara karşı İMO önünde direnişte olan Cansel Malatyalı ziyaret edildi. Saat 16:00’da Necatibey köprüsü altında bir araya gelen kitle “Yaşasın Sınıf Dayanışması, Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni” sloganlarıyla İMO önüne yürüdü. İMO önüne gelindiğinde “Hak verilmez Alınır Zafer Sokakta Kazanılır” sloganları atıldı. Burada yapılan sohbetlerde birleşik mücadele ve sınıf dayanışmasına vurgu yapıldı.

Maltepe Belediye Taşeron İşçileri 3 Mart Cumartesi günü Yüksel Caddesi’nden Sakarya Caddesi’ne bir yürüyüş gerçekleştirerek burada bir basın açıklaması gerçekleştirecekler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*