Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Mali oligarşik politikanın başka araçlarla devamı: Angelina Jolie

Mali oligarşik politikanın başka araçlarla devamı: Angelina Jolie

Angelina Jolie-Bradd Pitt’in servetleri 330 milyon dolar.

Bu servet, film başına milyonlarca dolarlık rakamlar aldıkları Holywood mega starlığından gelmiyor.

Onlar küresel tekelci kapitalizmin “iyi niyet”li küresel egemenlik markalarıdır!

Kendi isim ve markaları ile pazarlanan çok sayıda lüks ürün çerçevesinde, en büyük mali sermaye grupları ve küresel tekellerle çok sayıda, toplamı 10 milyonlarca dolarlık anlaşmaları vardır.

Çocuklarının nasıl giyindikleri ve saçlarını nasıl taradıkları bile dünya çapında orta ve üst sınıf çocukları arasında marka-moda olduğundan, küresel çocuk giyimi tekellerinin milyonlarca dolarlık siparişleri ile belirlenir.

Jolie-Pritt çifti, ilk bebeklerinin ve sonraki ikiz bebeklerinin ilk fotoğraflarını küresel magazin tekellerine sırasıyla 7 milyon dolar ve 11 milyon dolara satmışlardır.

Hatay’a özel uçağıyla gelip 2 saat mültecilerle birlikte görünürken elinde taşıdığı Louis Vitton marka çantayı 1 yıl boyunca taşıması karşılığında aldığı para 1 milyon dolardır.

Ancak Jolie gibilerin yüksek karlı işleri Holywood mega starlığı, marka ve imaj pazarlamacılığıyla sınırlı değil.

Emperyalist kapitalizm ve küresel mali oligarşi ile Birleşmiş Milletler “İyi Niyet Elçiliği” arasındaki bağlantılar biraz daha “derin”.

Jolie, ABD çıkışlı ve küresel mali oligarşinin en tepelerinde yer alan dev çaplı mali sermaye gruplarından Warren Buffet’in küresel marka-imaj-estetize edilmiş azami egemenlik ve kar işlerini yürüten Buffet Vakfı’nın da yöneticileri arasında bulunuyor.

Jolie’nin serveti 330 milyon dolardır. Buffet grubununki 60 milyar dolar. Jolie gibiler servetlerini Holywood’tan çok Buffet gibi mali sermaye gruplarının küresel azami kar ve egemenlik stratejilerinde kullandıkları sayısız araçlardan biri olarak edinirler. Jolie de BM’nin dünyanın en marka futbolcu, yazar, film yıldızlarından oluşan “iyi niyet elçileri”nin en başına geçmesini, Holywood mega starlığı kadar Buffet Vakfı’nda yaptığı “derin staj”a borçludur.

Emperyalist kapitalizm, küresel tekeller ve mali oligarşisinin BM, G-7, Dünya Bankası vb gibi küresel egemenlik ve yönetim organları Jolie gibiler tarafından değil Buffet gibi dev mali sermaye grupları tarafından belirlenir. BM küresel “iyi niyet elçiliği” gibi organlar ise mali oligarşinin yönetişim organlarıdır.

Birleşmiş Milletler’in “iyi niyet elçiliği”, küresel tekeller ve mali oligarşinin küresel temelde yürütülen azami kar ve egemenlik politikasının “başka araçlarla devamı”dır.

Bu politika, Irak’ta işgal ve 1 milyon kişiyi kıyımdan geçirerek yapılır. Libya’da hem bombalar hem de yine Jolie’nin sahne aldığı “iyi niyet” elçiliği ile yapılır. Mülteciler bile bir politika malzemesi haline getirilir. Jolie gibilerin buna eklediği tek şey ise, büyük insanlık trajedilerinin bile metalaştırılması ve dünya çapında (emperyalist kapitalizmin bölgesel siyaset mühendisliğinin de markalı bir ambalajlaması olarak) Angelina Jolie markasıyla pazarlanmasıdır. Emperyalist kapitalizm ve küresel mali oligarşisinin eskisi gibi yönetemez hale geldiği Ortadoğu’yu küresel kapitalizme entegrasyon ve neoliberalizm doğrultusunda yeniden disayn etmek bazen bombalarla bazen Jolie gibilerle, ekonomik, siyasal, toplumsal, kültürel egemenlik araçlarının kombine kullanımıyla yapılır.

Angelina Jolie maskesinin arkasında ise Warren Buffet gibi mali sermaye gruplarını ve küresel burjuvazinin bölge politika ve müdahalelerinin “başka araçlarla devamı”nı görmek gerekir.

2 yorum

  1. Isin arka planinda nelerin döndügünü verilere dayanarak anlatan yazi icin tesekkürler. Yalniz, bu verilerin alindigi kaynaklari da belirtirseniz, daha anlasilir ve inandirici olacak.

  2. bu ve bunun gibi popüler konularla ilgili yazılarınızı mutlaka twitter’a taşımalısınız. jolie ile ilgili bir aramaya takılarak bile sitenizin takibi hızlıca artacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*