Anasayfa » BASINDAN » Malatya’da ölüm, Adapazarı’nda ölüm, Samsun’da ölüm toplarız!…

Malatya’da ölüm, Adapazarı’nda ölüm, Samsun’da ölüm toplarız!…

Sarhoş değil planlı faşist saldırı

Samsun Terme’de Kürt tarım işçilerine yönelik saldırıda ablası Perihan Akın’ı kaybeden Turgut Akın, Samsun Valisi’nin ‘Sarhoş bir kişinin eylemi’ sözlerine tepki gösterdi. Akın, ‘Keşif yaptılar. Planlı bir saldırıdır. Faşistçe bir saldırıyla öldürdüler’ dedi

Riha’nın (Urfa) Wêranşar (Viranşehir) ilçesinden Samsun’un Terme ilçesi Bafracalı Mahallesi’nde tarım işçisi olarak fındık toplamaya giden Akın ailesinin kaldığı çadırlara düzenlenen ırkçı saldırıda 36 yaşındaki Perihan Akın ciğerine aldığı kurşun ile yaşamını yitirirken, yeğeni 27 yaşındaki Nurcan Patak ise, elinden ve dizinden yaralandı. Olay sonrası devlet yetkililerinden ise, ırkçı saldırının üstünü örtmeye ve olayı kriminal boyuta taşımaya yönelik açıklamalar geldi. Samsun Valisi Osman Kaymak, “Sarhoş birinin eylemi” derken, ablasını yitiren Turgut Akın açıklamalara tepki gösterdi, olayın ayrıntılarını anlattı.

‘Akrep soktu sandım’

Samsun’un Terme ilçesi Bafracalı Mahallesi’nde fındık toplamaya giden 15 kişilik ailenin 3 çadırı gece saat 00.30’da birkaç silahlı saldırganın saldırısına uğradı. Saldırıdan 5 gün önce Çarşamba ilçesine giden Wêranşarlı tarım işçilerinin kaldıkları çadıra isabet eden 7 kurşundan biri Perihan Akın’a isabet ederken, diğeri yeğeni Nurcan Patak’ın sağ parmağına değdi. Bir diğer kurşun ise, Patak’ın diz kapağını sıyırdı. Çadırda uyurken silah sesi duyduğunu ve parmağında acı ve sıvı hissettiğini söyleyen Nurcan Patak, yaşadıkları saldırıyı şu sözlerle ifade etti: “Silah sesi ile uyandım. Silahın beni yaraladığını anlamadım. Akrep soktu parmağımı sandım. Elim uyuştu ve kanıyordu. Teyzem kalktı çadırın ışığını yaktı. O esnada teyzem yanıma yığıldı. Vurulmuştu. Hastaneye bizi akrabalarım götürdü.”

‘Keşif yapmışlar, planlıydı’

Yine saldırı anında ablası ile aynı çadırda olan Turgut Akın ise, saldırının ırkçı bir saldırı olduğunu, saldırganların olay gecesi çadır etrafında keşif için birkaç tur attıklarını söyledi. Akın, ablasının ışığı yaktıktan sonra silah seslerinin art arda geldiğini belirterek, “Ablam ayağı kalktı ışığı yaktı, bir arada toplandık, hepimizi taradılar. 2 tane önce, 5 tane de biz ışıkları açınca sıktılar. Bu adamlar gece saatlerinde 3 defa bizim çadırın orada birilerine ‘Samsun ne tarafta kalıyor’ diye sormuş. Planlı bir saldırı yani” dedi.

‘Yoksulluktan gidiyoruz’

Akın, yoksulluktan kaynaklı yılın neredeyse 6 ayı batı illerinde çalıştıklarını söyleyerek, “Biz batıda aylarca çalışırız. Malatya’ya da kayısı toplarız, Adapazarı’nda fındık, varsa pamuk ya da aklınıza ne gelirse. Samsun’a daha önce de gitmiştik. Oralarda bu tarz saldırılar çok oluyor. 3 çadırda toplam 15 kişiydik. Hepimiz akrabaydık. Domuz avladıkları tüfeklerle bizi taradılar. Samsun’da Kürtlere yönelik bu tarz saldırılar oluyordu. Ancak burada iş olsa oraya gider miydik? Taranan çadırda çocuklar da vardı, biri 15 diğeri 9 yaşındaydı. Bir daha asla oralara gitmeyiz” dedi.

Geriye mavi yazması kaldı

36 yaşındaki ablası Perihan Akın’ın tüm ailesine baktığını, emekçi bir kadın olduğunu belirten Akın, saldırının alçakça olduğunu ifade etti. Akın, yaşamını yitiren ablasından da şöyle söz etti: “Ablam emekçi bir kadındı, annemdi, ağabeyimdi, kardeşimdi, arkadaşımdı. Ondan geriye boynumdaki yazması kaldı. Bu yazmayı boynumdan çıkarmayacağım. Onu hastaneye götürdüm. Elimde sadece mavi yazması kaldı. Hem kendine hem bize bakıyordu. Faşistçe bir saldırıyla onu öldürdüler.”

Irkçılık sarhoşu!

Öte yandan olaydan sonra açıklama yapan Samsun Valisi Osman Kaymak, olayın etnik bir sorun olmadığını öne sürerek, saldırıyı yapanların sarhoş birkaç kişi olduğunu öne sürdü. Olaya ilişkin gözaltı sayısı ise, 7’ye yükseldi. Vali Kaymak, daha önce de öğretmenlere, çocukları okulda dayakla terbiye etme tavsiyesinde bulunmuştu. Vali, okul müdürlerine “öğrencinin terbiye amacıyla hafif okşanması konusunda rahat olun, yanınızdayım” demişti

RIHA/ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*