Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Mağaza Çalışanları: Atılan işçiler geri alınsın!

Mağaza Çalışanları: Atılan işçiler geri alınsın!

D&R Nişantaşı şubesinde Sinem E. İsimli arkadaşımız 10 aydır kasiyer olarak çalışmaktaydı. Perşembe günü saat 6’da yönetici odasında 4 kişinin zorlama, tehdit ve baskısıyla imzası alınarak işten kendi rızasıyla çıkmış gibi gösterilmişti. Yeri yeri uzun 11 saatlik iş saatlerinde tek başına kasiyer olarak çalışan arkadaşımız, D&R pora kart işlemleri sırasında yanlış girdiği telefon numarasından dolayı işten atıldığı söylenmiştir. Oysaki arkadaşımızın işine gösterdiği saygınlık, ücretsiz mesaileri, müşteri memnuniyet mailleri, iş saatlerini hiç aksatmayan arkadaşımızın aldığı övgü, fazlaca çalışmışlıkları gözlerden biranda silinmiştir. Daha öncesinde Göker T. İsimli arkadaşımız ve ondan önce birçok arkadaşımız çeşitli nedenler ve kurmacalarla yönetici odalarında veya yüksek mobbinge maruz kalarak baskı altında tutulmuş, işten atılması sağlanmıştır. Oysaki D&R elbette ki sadece işçileri haksız yere işten atan bir şirket değil, aynı zamanda onları yüksek ve ağır çalışma koşulları altında işkence eden, mesailerini, sosyal haklarını, modern ücretli köleliğin çarklarından biri olarak, büyümesini çarklarının içine alıp öğüttüğü işçilerle sağlayan emek düşmanı bir tekeldir.
Arkadaşımız işten atıldıktan sonra Mağaza Çalışanları olarak arkadaşımızla sosyal medyadan 3 saat sonra işe geri alınması kampanyası yürüttük. 18 saat sonra fiili olarak iş yerinin önünde atılan işçilerin geri alınması ve kölece çalışma koşullarının teşhirini sürdüren eylemle karşılık verdik. D&R şubesinin önünde Remzi Kitabevi ve diğer mağaza ve bir kaç kurumun desteği ile kapı önünde içeri girenleri durdurup D&R’yi teşhir ettik ve durumu açıklayan bildirilerimizi verdik! “Atılan işçiler geri alınsın”, “İşçileri attılar hesap verecekler”, “Kahrolsun modern kölelik sisteminiz” vb. Slogan atıldı. Pazartesi günü basın açıklaması yapmak üzere eylem sonlandırıldı. D&R şube veya şubeleri önünde işçi düşmanı şirketi teşhir ve protestoya devam edeceğiz. Sosyal medya ve fiili alan mücadelemizle dayanışmayı büyütmeye!

Mağaza Çalışanları
image

Mağaza Çalışanları’nın daha önce yayınladığı eylem çağrı metni: 

D&R Nişantaşı şubesinde Kasiyer olarak çalışmakta olan Sinem isimli arkadaşımız diğer emekçiler gibi şirketin esnek kölece yoğun çalışma temposu içerisinde günlerce tek başına kasiyer olarak çalışmak zorunda bırakılmıştır. Daha sonraysa işten atılmaya, olmadı kendi rızasıymış gibi gösterilerek işten çıkışa zorlanmıştır. Bunun örneklerini, Alkım’da, Mephisto ve Remzi gibi mağazalarda da son dönemde atılan işçiler örneğiyle şahit olduk.

Çalışmaktan başka bir şey düşünemez hala gelen arkadaşlarımız, emeğinin şirketin yararına kameralarla denetlendiği bir ortamda, günlerce ücretsiz uzun mesaili tek başına çalışmaya zorlanmıştır. Üç bilgi işlemli, ayakta ve robotlaşan, uzun süreli, mobbingli, asgari ücretli, bol mesaili bir çalışma koşulunda arkadaşımızdan hata yapmaması beklenmektedir.

Mağazalarda çalışan kasiyer arkadaşlarımız sürekli insanların öf, püfüyle karşı karşıya kalıyor. Para-puan, para kart sistemi için müşterilerin belirli kampanyalardan yararlanmak istemesi ama bazılarının numarasını vermemesi üzerine arkadaşımız diğer sıra bekleyen müşterileri hızlıca almak zorunda kalması yüzünden hataya zorlanmış, hızlıca daha çok müşteri alabilmek için rastgele paro kart sistemine telefon numarası girmek zorunda kalmış ama kesinlikle şirketin göstermeye çalıştığı gibi kendi şahsı üzerine puan veya para geçirmemiştir ve bunun koşullarını da yaratmamıştır. Şirketin ikiyüzlü politikası gereği, işçinin işten atılabilme koşulunun oluşamamasından dolayı, işten işçinin kendi rızasıyla çıkmış gibi gösterilmesi, tazminat veya şirketin yasal ve maddi yükümlülüklerden kurtulabilmek için işçiyi tehditte ve baskıya döndermiştir. Daha öncesinde çeşitli şekillerde işçilere aynı psikolojik şiddet uygulanmış, arkadaşlarımız belirli yönetici odalarında, birçok şirket yöneticisinin yoğun baskısıyla karşılamıştır, “seninle uğraşırız, sicilin bozulmasın” gibi tehditlerle işçiden iş akdini tek taraflı kendi isteğiyle yapıyormuş gibi fes etmesini istenmiştir.
image
image

Biz mağazalarda çalışan işçiler iliklerine kadar, sırf şirketlerin üzerimizden servetleri büyüsün diye nefes almadan çalıştırılıp sömürüldüğümüz yetmiyormuş gibi üstüne üstlük çeşitli üçkâğıtlarla işimizden ediliyoruz. Sırtımızdan büsbüyük tekeller ordusu kuruldu ama yalnız unutulmasın ki değersizleştirip, nesneleştirdiğiniz bir yaşamda bunun hesabını sormasını biliriz.
Sözde istifa gerçekte işten atılmış olan arkadaşımız ve tüm emekçilerden özür dilenerek işe geri alınmalıdır.
Diğer tüm işçi-emekçi arkadaşlarımızı 24.10.2014 Cuma günü saat 14:00’de, Nişantaşı Vali Konağı Caddesinde bulunan D&R önünde dayanışmaya, hesap sormaya çağırıyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*