Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Tüm gövdesiyle sendikal bürokrasi

Tüm gövdesiyle sendikal bürokrasi

4 konfederasyon yaptıkları toplantı sonrasında ortak bir açıklama yaptılar. Türkel ağzından yapılan açıklamada hedefte bu sefer devrimciler ve öncü işçiler vardı. Bakalım sendika patronları nelerden rahatsız olmuşlar;

– “Artık bugüne kadar yanımızda olan kurumların afişlerini çadırlarımızda görmek istemiyoruz.
Türker rahatsız devrimcilerden, hem de çok rahatsız. Öyle ya kim var sendikayı eleştiren ortada.

– “İşçiler kendi aralarında sendika dışında komiteler oluşturuyorlarmış. Bu TEKEL işçileri bilsinler ki bunlar bu işlerine devam ederlerse artık bizimle alakaları kalmamıştır burada da işleri yoktur.
Defalarca oluşturulmaya çalışılan birkaç şey dışında ortaya somut bir şey koyamadan, dağılan çalışmalardan sonra yeniden komite dediler öncü işçiler. Kendi programlarını oluşturmaya başladılar. Sendika geri adım atacaksa bu komiteyi hedefe çakmalıydı. Çaktı da…

– “Hükümet çadırlardan rahatsızmış. Eğer gelirlerse izleyin seyredin gözünüzün önünde yıkılsa bile müdahele etmeyin(!) Biz ertesi gün tekrar kurarız(!)

– “20’sinde (mitingden hiç bahsetmeden) sendikaların temsilcileri buraya gelecekler. Yüksel’den Sakarya’ya yürünecek ve burada çadırlar dolaşılacak. (Mitingden yine bahsedilmiyor.) Pazar günü de basın açıklamasıyla uğurlayacağız.“(Mitingden hala haber yok!)

– “Örgüt disiplininden ayrılmayacağız.
Büyük bir itinayla açlık grevinden, iş bırakmalara tüm eylemlerin içini boşaltıp zemini olsa bile diğer sendikalara topu atan disiplinin ne olduğunu TEKEL işçisi gayet iyi görüyor.

– “4/C’yi imzalayan arkadaşlar var ama onları suçlamayın. Biz 4/C’yi imzalamayacağız ama 20’sinden sonra gruplar halinde değerlendirme yapıp ne yapacağımıza karar vereceğiz.
Bugüne kadar iş güvencesi kürsüde herkesin gözü önünde vurgulanırken kapalı kapılar ardında işçilerin neye ikna edilmeye çalışıldığını da görüyor TEKEL işçisi…

Sendika korkuyor. Direnişin bir an kontrolünü elinden yitirdiğinde platformun işgal edildiğini hatırlıyor. Bir kaç kez işgal edilen Türk-İş binası gözünde canlanıyor. Sendika korkuyor. Adım adım hazırladığı dönüş yolunu yeni hamleleriyle temizlemeye çalışıyor. Öncü işçiler ve devrimciler geri kalan işçilerden yalıtılmaya, karşıtlaştırılmaya çalışılıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*