Anasayfa » BASINDAN » Londra borsası önünde çatışma, Avustralya’da Aborjinler de işgalde

Londra borsası önünde çatışma, Avustralya’da Aborjinler de işgalde

Bugün küresel çapta finans kapitali protesto günüdür. ABD’deki “Wall Street’i İşgal Et” hareketini örnek alan dünya genelindeki binlerce kişi finans kapitali protesto için sokaklara döküldü.

Küresel düzeyde büyük krize neden olan bankalar, büyük şirketler ile siyasi elitleri protesto gösterilerinin ilki Avustralya ve Yeni Zelanda’da yapıldı.

Avustralya’nın Sydney kenti merkez meydanı Martin Place’te bir araya gelen 500’e aşkın gösterici, tepkilerini “para yenmez” pankartlarıyla dile getirdi. Aralarında sendikacı, komünist ve yerli halk Aborginlerin de bulunduğu göstericiler meydanda süresiz eylem başlattıklarını duyurdu.

Melbourne ve Yeni Zeylanda’nın Auckland, Wellington ve Christchurch kentlerinde de yüzlerce kişi sokağa dökülerek protesto gösterisinde bulundu. Asya’nın birçok kentinde de gösterilerin yapıldığı bildirildi.

Avrupa kıtasında ise birçok başkentte göstericiler öğle saatlerinde toplanmaya başladı. Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da yüzlerce gösterici Borsa Meydanı’nda toplandı. Amsterdam’daki göstericilerin sayıları hızla artarken, Den Haag kentinde ise Malieveld Meydanı’nda yapılacak olan miting için 500 aşkın kişi toplandı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da yüzlerce “öfkeli” kentin mali merkezi olan City’de bir araya geldi.

Londra Borsası (London Stock Exchange) yakınındaki Saint-Paul Katedrali önünde 800 kadar öfkeli bir araya geldi. Polisin yoğun önlem aldığı gözlenirken, eylemciler Londra Borsası’na doğru yürümek isteyince zaman zaman çatışmalar yaşandı.

Eylemden dolayın Saint-Paul metrosu kapanırken, turistik bir yer olan katedral ziyaretçilere açık kaldı. Eylemciler, hükümetin sert kemer sıkma politikalarına dikkat çekerek “Kesintiye hayır” pankartı açtı.

Washington’daki Occupy Wall Street eylemlerinden esinlenerek kendilerini OccupyLSX olarak adlandıran bir kolektif, günler öncesinde bu eylem için çağrılarda bulunuyordu. Grubun Facebook ve Twitter üzerindeki sayfalarında 15 bin kişi eyleme ilgi duyduklarını ifade etmişti.

Bu eylemler İspanya’da geçen bahar aylarında ortaya çıkan “Indignados” (Öfkeliler) hareketi kapsamında bugün dünya genelinde yapılması öngörülen eylemlerin bir parçası olarak gerçekleşti.

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*