Anasayfa » GÜNDEM » Lira çakıldı, dolar 5 liraya dayandı!

Lira çakıldı, dolar 5 liraya dayandı!

Dolar 5 TL’ye dayandı.

Bugün itibarıyla dolar 4.92, euro 5.7 lirayı gördü.

Liradaki sert düşüşlerin görünürdeki nedeni 400 milyar doları bulan borçları ödemede başlayan zorlanma, yüksek cari açık, ekonominin dış finansman bağımlılığın artmasına karşı dış finansman girişinde yavaşlama, hatta giderek kaçış eğilimi.

Daha derindeki temelde ise, sermayeye oranla yeterli artı-değer üretilememesi, kar oranlarında düşüş, kar beklentilerinin azalması. Mayıs ve Haziran aylarının özel sermaye gruplarının en yüksek düzeyde borç ödeme aylarının olması ve finansman sıkışmasıyla birlikte dövize hücum, yalnızca daha temeldeki sorunları açığa çıkaran etkenlerden biri. Amiyane deyişle kapitalist “ekonominin aşırı ısınması” ve liranın düşkünleşmesi faiz yükseltmeyi zorunlu kılmasına karşın Sarayın buna ayak diremesi, ekonomiyi spekülatif ataklara daha açık hale getiriyor. Borsa İstanbul’un tüm döviz varlıklarını liraya çevirmesi gibi komik yöntemler, bir şey ifade etmiyor.

Dövizdeki her zıplama, en çok birkaç ay içinde işçi ve emekçilerin temel geçim olanaklarında enflasyon artışı ve ücretlerde erime olarak yansıyor. Kısa erimde bir ekonomik çöküntü başlar mı bilemeyiz ama, zaten çalışma ve geçim koşulları giderek ağırlaşan kitleler için durum yeni bir emekgücü değersizleşmesi ve yıkımı dalgasının yaklaştığını gösteriyor. Çünkü kriz yalnızca sermayenin değil, sermaye temelindeki toplumun kendini yeniden üretiminin kesintiye uğraması anlamına gelir.

Emeğin, işçi sınıfının sert bir özsavunma mücadelesine hazırlanması gerekiyor. İşçi sınıfının ne dövizi var ne de artık geriye atabileceği bir adım, zincirlerinden başka kaybedecek bir şeyimiz yok.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*