Anasayfa » GÜNDEM » Lice’de katledilenlerin cenazesinde öfke seli

Lice’de katledilenlerin cenazesinde öfke seli

Lice’de karakol ve kalekol yapımlarını protesto eden halkın üzerine ateş açılması sonucu kurşunların hedefi olarak yaşamını yitiren Ramazan Baran (26) Diyarbakır’da binlerce kişinin katıldığı cenaze töreni ile defnedileceği Yeniköy Mezarlığı’na doğru yola çıkarılırken aynı anda Hacı Baki Akdemir’in (50) cenazesi de Lice’de toprağa veriliyor. Katledilmesi sonrası Lice Devlet Hastanesi morguna getirilen Akdemir’i cenazesi, sabah saatlerinde ailesi ve çok sayıda yurttaş tarafından sabah saatlerinde hastaneden alındı. Akdemir’in cenazesi ardından dini vecibeleri yerine getirmek üzere katliama dair öfkenin dile getirildiği sloganlar eşliğinde yürüyüşle Kali mahallesindeki camiye götürüldü. Cenazenin camiye getirilmesi ile birlikte Akdemir ailesinin feryatları daha da yükseldi.

Akdemir’in ablaları Mahire Kaya ve Türkan Duman, katliamı gerçekleştiren asker ve polislere yönelik öfkelerini “Ellerine kan bulaşmış köpekler” haykırışları ile gösterip, ağıtlar yaktı.
Akdemir’in Adana’da yaşayan kızı Samita Akdemir de babasının cenazesine camiye getirildi sırada yetişti. O da acısını “Babamı benden aldınız” sözleriyle gösterip, katliamı gerçekleştirenleri lanetledi.

Cenazenin dini vecibeleri yerine getirilirken kepenk kapatarak katliama tepki gösteren Liceliler ile ilçeye bağlı köy ve mezralardan çok sayıda yurttaş da camiye aktı. Burada kılınan cenaze namazının ardından Akdemir’in cenazesi cenaze aracının önünde yer aldığı yüzlerce araçlık konvoy ile defnedilmek üzere ilçeye 10 km uzaklıkta bulunan Hedik köyüne doğru yola çıkarıldı.
Konvoydaki araçların camlarına PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri ile PKK ve KCK bayrakları asıldı. Cenazenin defnedileceği köye götürülürken yol güzergahında bulunan yerleşim yerlerinde yaşayan yurttaşlar da kendi araçları yada konvoydaki araçlara binerek katılım sağladı.
Cenaze töreni nedeniyle Lice merkezde olduğu gibi normal şartlarda yol güzergahında bulunan kontrol noktalarındaki tüm asker ve polislerin karakol ve nizamiyelerine çekildiği görüldü.
Lice’de askerler tarafından vurularak öldürülen 26 yaşındaki Ramazan Baran’ın cenazesi ise, yüzlerce kişi tarafından Fiskaya Mahallesi’nde bulunan Kurşunlu Camisi’nden alınarak defnedilmek üzere Yeniköy Mezarlığı’na doğru yola çıkarıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak cenazeye katılanlar arasında yer aldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*