Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Lastik işçisi “alın karışlıyor”

Lastik işçisi “alın karışlıyor”

Lastikte TİS imzalandı. DİSK Lastik-İş Sendikası, grev pankartını asmaya dahi üşendiğinden olsa gerek; grev sabahı, TİS’i bitirdi.

Türk Pirelli, Brisa, Goodyear’daki, ortalama bin 500 liralık ücrete hapsedilmiş haldeki işçilerin ücretlerine, ilk 6 ay için yüzde 4,6; ikinci 6 ay için de “enflasyon oranında” zam yapılacak. Lastik-İş, varılan sonucu, fabrikalardaki işçilerin onayına sunduktan ve onay aldıktan sonra; “eşit işe eşit ücret” vb. “yükleri” koruyabilen TİS’e bastı imzayı.

TİS’in içi, dışı

Otomotiv sektörünün, bağımlı Türkiye kapitalizminin “ihracat şampiyonu” olmasına karşın; son birkaç yılda dünya çapında seyreden krizden en çok etkilenenler arasında olması, bu TİS’in bileşenlerindendir. Lastik-İş’in, bitimsiz olsa da neredeyse “sonuna kadar” esnetilen otomotiv sektöründe; bu esnekliğin bir bileşeni ve rantiyesi olması, bu TİS’in bir bileşenidir. Lastik-İş’in, liberal ve çağdaş bir işyeri sendikası olması, bu TİS’in bir bileşenidir. Lastik-İş’in, TİS taslağını imzalamadan önce, fabrikaları fiilen dolaşıp, işçilere “sorması” ve “onay alması” ile, Türk-İş’e nispet, neoliberal demokrasinin sınıfımız içinden geliştirilmesi, bu TİS’in bir bileşenidir. Lastik işçilerinin, sermaye ve devleti açısından da krizleşen işsizlik, krizleşen sendikalar ve sendikal düzeyde dahi mutlaklaşan örgütsüzlük ve otomotivdeki krizin basıncıyla, bu TİS’e onay vermesi, bu TİS’in bileşenidir.

TİS’in içi böyledir; sermayenin TİS’i ve tüm çelişik bileşenleriyle sermayenin hareketidir.

Fakat, “maalesef”, dışı da vardır!

Dışında sınıfsallaşan bir toplum, toplumsallaşan bir sınıf vardır! Lastik-İş’e sığmazlaşan, TİS’e sığmazlaşan, esnekliğe sığmazlaşan, lastiğe, otomotive sığmazlaşan, sınıfsal toplumsal ihtiyaçlar vardır! Bu ihtiyaçları paketleyebilip hapsedebilecek sendikanın, TİS’in, liberal demokrasinin, devletin ve sermayenin alnını karışlayacak lastik işçisi vardır!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*