Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Kürtlere en mutavazi özerklik bile yasak, büyük sermayeye istemediği kadar özerk bölge!
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kürtlere en mutavazi özerklik bile yasak, büyük sermayeye istemediği kadar özerk bölge!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kürt ulusunun en mütavazi demokratik özerklik istemini katliamcı savaş nedeni sayan Türkiye tekelci burjuva devleti ve hükümeti, Ege ve Akdeniz sahillerini küresel turizm patronları ve uluslararası kruyz turizmi için Türkiye devletinin yasal ve idari yapısından özerk “serbest bölge” haline getirmeye hazırlanıyor.

page_sokaga-cikma-yasagi-ilan-edilen-silvanda-neler-oluyor_843043658Ekonomi Bakanı Zeybekçi, Çeşme, Bodrum, Didim, Marmaris ve Antalya’nın batısının büyük turizm patronları için sıfır vergili “serbest turizm bölgeleri” yapılacağını açıkladı. Yeni tasarıya göre, “serbest turizm bölgeleri”de lüks eğlence mekanları, AVM, oteller gibi yatırımlar sıfır vergiyle, alışverişler gümrüksüz yapılabilecek. “Serbest turizm bölgeleri”, küresel ve Türkiye’den büyük turizm yatırımcısı sermaye ve lüks yat ve gemilerle gelecek uluslararası zengin turistler için Türkiye’nin yasal ve idari düzeninden özerk olacak. Zengin uluslararası turistlerin serbestçe girip çıkabileceği bölgelere, Türkiye vatandaşları ve turizm işçileri ise ancak (başka bir ülkeye gider gibi) özel pasaportla girebilecek.

Zeybekçi, projenin Ege ve Akdeniz sahillerini küresel turizm markası haline getirmeye dönük olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Yabancı turistler, Türkiye toprağına ayak basmış olmayacaklar. Bizim yaptığımız konsept hiçbir yerde yok. Kamu bölgeyi kuracak, işletmeyi özel sektör üstlenecek. Yatırımı da özel sektör yapacak. Alışverişte, konaklamada tüm vergiler sıfır olacak. Tur şirketleri gidip her türlü ticareti yapacak. Türkler, yabancı bir ülkeye girer gibi girecek. Pasaport ya da benzer bir uygulama ile girerler.”

silvan-da-ohal-1-olu-1-yarali-64081-5Kapitalist tekeller ve mali oligarşinin küresel özgürlüğünün olduğu yerde, kitleler için ancak daralan sınıfsal-toplumsal-cinsel-ulusal kölelik mengesinden söz edilebilir.

Kapitalist tekeller ve mali oligarşinin zaman ve mekan özgürlüğünün sınırsızlaştığı yerde, kitleler için ancak zamanda ve mekanda kölelik mengesinin daraltılmasından söz edilebilir.

Banka, borsa, tekellerin mali oligarşik hakimiyetini yıkmadan özgürleşemeyiz!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*