Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kürtaj yasağı şekilleniyor: Kadınlara yeni kısıtlama ve prangalar

Kürtaj yasağı şekilleniyor: Kadınlara yeni kısıtlama ve prangalar

Başbakan Erdoğan’ın gündeme getirmesinin ardından büyük tepkilere neden olmasına rağmen ışık hızıyla tamamlanan kürtaj yasağına ilişkin ayrıntıları ortaya çıktı

Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç’in haberine göre kürtaj süresinde bir değişikliğin olmadığı taslakta tıbbi zorunluluk olmadan 10 haftanın üzerinde kürtaja izin veren kadına 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Taslakta ayrıca sağlık personeline kürtaj yapmama hakkı tanınıyor.

Taslağın diğer ayrıntıları ise şöyle:

-Anne ve baba adayına ikna çalışması yapılarak kürtajdan vazgeçmeleri için 4 gün düşünmesi istenecek

-Kürtajda 10 hafta sınırı korunacak, sınırı geçenin cezası artacak

-“Ertesi gün hapları” ücretsiz verilecek.

– İstemli düşük amacıyla kullanılan ilaçlar kontrol altına alınacak.

-Kürtajı sadece kadın doğum uzmanları yapabilecek.

10 hafta üzerindeki gebeliklerin sonlandırılmasında eğitim hastaneleri ve bürokratik sağlık kurullarına yetki verilecek.

3 YILA KADAR HAPİS

– Kürtajda tıbbi zorunluluk halleri somutlaştıracak. Tıbbi zorunluluk olmadan 10 haftanın üzerinde kürtaja izin veren kadına 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek (Bu, mevcut durumda 1 yıla kadar hapis ve adli para cezası).

– Kürtaj ve doğum kontrol konusundaki kısmi haklarının temelini oluşturan nüfus planlaması kanunu ve tüzüğü kaldırılacak, bunun yerine Üreme Sağlığı Hizmetleri Kanunu çıkarılacak.

– Ağrısız doğum hizmeti yaygınlaştırılacak. Bu hizmet için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yeterli ödeme yapması sağlanacak.

– Üreme sağlığı ile ilgili etkin bir danışma hattı oluşturulacak.

– Çalışan annelere doğum sonrası verilen 8 haftalık ücretli izin 6 aya çıkarılacak ve süt izninin 2’nci 6 aylık döneminde verilen süt izni süresi 1.5 saatten 2 saate çıkarılacak.

– Çalışan ve çocuk sahibi olan annelere kreş yardımı yapılacak, çocuk yardımı artırılacak. (Bu son maddeler çocuk yapmayı teşvik kapsamında)

– Kadının iş ve aileye uyumunun sağlanması için evden çalışması da önerilecek. (Bu maddede kölece esnek ve güvencesiz çalıştırma programı çerçevesinde. Aynı zamanda yığınsal olarak ucuz işgücü olmaya çekilen kadınlar üzerindeki aile ve erkek egemenliği prangasını korumaya dönük.)

– Anne Dostu Hastane Programı yaygınlaştırılarak mahremiyet beklentileri karşılanacak, hijyen ve konfor standartları yükseltilecek.

– Ensest sonucu oluşan gebeliklerin sonlandırılmasında veli veya vasi izni aranmayıp hâkim kararına göre işlem yapılacak.

– Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi 6 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. (Mevcut yasada ceza, üç yıldan 8 yıla kadar hapis öngörüyor).

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*