Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » “Kürtaj haktır, Uludere katliam” eylemleri yaygınlaşıyor

“Kürtaj haktır, Uludere katliam” eylemleri yaygınlaşıyor

Bugün ve yarın kürtaj yasağı saldırganlığı ve demogojilerine karşı, İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’da işçi kadınların çağrıcısı olduğu kadın eylemleri var.

İstanbul’da kadınlar 3 Haziran Pazar günü Kadıköy’de kitlesel yürüyüş ve açıklama yapacak.

“Kürtaj Haktır, tartıştırmayız! Bedenimiz Bizimdir!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün katıldığı uluslararası bir konferansta yaptığı konuşmada, bu sefer de kadınların kazanılmış en temel haklarından biri olan kürtaj hakkına saldırdı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansı Eylem Programı’nın uygulanmasına ilişkin 5.Uluslararası Parlamenterler Konferansı kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, kürtaj hakkını hedef aldı. Yaptığı açıklamada kürtajı cinayet olarak tanımlayan Erdoğan, sezaryenle doğuma da karşı olduğunu ifadelerine ekledi. AKP’nin kadın düşmanı politikalarını gözler önüne serercesine sarf ettiği sözlerle, kadını aile içinde tanımlamayı sürdürürken “3 çocuk” isteğini de yineledi.

Çocuklar konusunda yaşadığı “hassasiyetin” yaptığı açıklamada etkili olduğunu ifade ederken, Uludere’de katledilen çocuklar için ise, acılara duyarlı olmaktan uzak bir yaklaşımla: “Her kürtaj bir Uludere’dir” şeklinde buyurdu.

Kadın bedeni üzerinde dönen ve kadınların kazanılmış haklarına saldıran kadın düşmanı açıklamaların ve uygulamaların artarak devam edeceği bir kez daha görülmüştür.

Buna karşı kadınlar olarak kazanılmış haklarımızı gasp ettirmeyeceğimizi, başbakanın kürtaj ve kadın bedeni üzerine söz söyleme hakkının olmadığını ve kadınlar üzerinde giderek artan şiddet, baskıya karşı gücümüzü kadın düşmanlarına birlikte gösterelim.

3 Haziran Pazar günü saat 13.30’da Altıyol’da (Boğa heykeli yanı) buluşalım

KESK’li Kadınlar, TMOBB İst. Kadın Komisyonu, Kadın Mühendisler Grubu, Halkevci Kadınlar, Üniversiteli Kadın Kolektifi, İmece Kadın Sendikası, İstanbul Feminist Kolektif, Gökkuşağı Kadın Derneği, DÖKH, ÖDP’li Kadınlar, TKP’li Kadınlar, EMEP’li Kadınlar, EHP’li Kadınlar, DİP’li kadınlar, Sosyalist Kadın Meclisi, SDP’li Kadınlar, Mavi Kalem Derneği, İşçi Cephesi, YDK’lı Kadınlar, İlerici Kadınlar Dayanışma Derneği, Feminist, Anarşist Kadınlar, Yeni Yolcu Kadınlar.”

SDP’li Kadınlar ise AKP İl Başkanlığı önünde bugün eylem yapıyor.

Ankara’da TMMOB’lu kadınların çağrısıyla bugün saat 12.30’da Kocatepe Kültür Merkezi anakapısı önünde toplanarak yürüyüş yapacak.

İzmir’de Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar “Kürtaj değil Uludere cinayettir kürtaj hakkımızı tartıştırmıyoruz” diyerek, saat 14.00’te eski Sümerbank binası önünde toplanarak AKP il binasına yürüyüş yapacaklar.

Antalya’da KESK’li kadınların çağrısıyla kadın örgütleri “bedenimiz, emeğimiz üzerinde tahakküme izin vermeyeceğiz” başlığıyla eylem yapacak. Bugün saat 18.00’de Kapalı Yol Halk Bank önünde toplanacak kadınlar Attalos’a yürüyecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*